Reklama

Świat

W. Brytania: lekarze zaniepokojeni stanem zdrowia królowej; członkowie rodziny królewskiej w drodze do jej rezydencji

Bartłomiej Niedziński / PAP
Dodano: 08.09.2022
66618_08wrz9
Share
Udostępnij
Brytyjski następca tronu książę Karol jest już w zamku Balmoral w Szkocji u boku swojej matki, królowej Elżbiety, której zdrowiem – jak przekazał dwór królewski – lekarze są zaniepokojeni. W drodze do Balmoral są też pozostali członkowie rodziny królewskiej.

Krótko po godz. 12 Pałac Buckingham wydał krótki komunikat, że królowa znajduje się pod opieką lekarzy. "Po dalszej ocenie dziś rano, lekarze królowej są zaniepokojeni stanem zdrowia Jej Wysokości i zalecili, aby pozostała pod nadzorem medycznym. Królowa pozostaje w komfortowych warunkach i w Balmoral" – napisano w wydanym oświadczeniu.

W środę wieczorem 96-letnia monarchini miała odbyć wirtualne spotkanie z członkami Tajnej Rady, ciała doradzającego monarchini, ale zostało ono odwołane. Czwartkowy komunikat – jak wskazują brytyjskie media – świadczy, że sytuacja jest poważna, bo po raz pierwszy od kiedy w październiku zeszłego roku zaczęły się problemy królowej ze zdrowiem, mowa w nim jest o "zaniepokojeniu" lekarzy. We wszystkich poprzednich była mowa najpierw o zmęczeniu i konieczności odpoczynku, a później o problemach z poruszaniem się.

Powodem do niepokoju jest też pośpiech, z jakim niemal cała najbliższa rodzina wyruszyła do Balmoral. W zamku jest już dwójka najstarszych dzieci monarchini – książę Karol i księżniczka Anna, a w drodze są dwaj pozostali synowie książę Andrzej i książę Edward, a także dwaj synowie księcia Karola – William i Harry. Ten drugi z żoną Meghan, natomiast żona Williama, księżna Kate pozostała w Windsorze z ich dziećmi.

Komunikat Pałacu Buckingham został wydany w czasie, gdy w Izbie Gmin odbywała się ważna debata na temat ogłoszonego chwilę wcześniej przez nową premier Liz Truss planu pomocy w związku z rosnącymi cenami energii. "Wiem, że w imieniu całej Izby mówię, że przesyłamy najlepsze życzenia Jej Królewskiej Mości i że ona i rodzina królewska są w tej chwili w naszych myślach i modlitwach" – powiedział przerywając debatę spiker Izby Gmin Lindsay Hoyle.

Zaniepokojenie stanem zdrowia wyrazili Truss, która dwa dni wcześniej została przyjęta przez Elżbietę II na audiencji w związku z objęciem funkcji premiera, lider opozycji Keir Starmer i liderzy pozostałych partii politycznych, szefowie rządów Szkocji i Walii.

Elżbieta II zasiada na brytyjskim tronie od 1952 r. Truss została we wtorek 15. premierem w czasie jej panowania.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy