Reklama

Świat

Prezydent USA zatwierdził kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 675 mln dolarów

PAP
Dodano: 08.09.2022
66607_43385744_43385719
Share
Udostępnij
Prezydent USA Joe Biden zatwierdził kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 675 mln dolarów – oznajmił w czwartek amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin podczas otwarcia spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w niemieckim Ramstein.
W czwartek w amerykańskiej bazie lotniczej w Ramstein w Niemczech rozpoczęło się kolejne, piąte już spotkanie ministrów obrony około 40 państw, w tym Polski, w ramach Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. Rozmowom przewodniczy sekretarz obrony USA, a w posiedzeniu uczestniczy też m.in. sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Polskę reprezentuje minister Mariusz Błaszczak.
 
Podczas spotkania w Niemczech zostaną ogłoszone dostawy na Ukrainę kolejnych systemów artylerii rakietowej – zapowiedział w środę przedstawiciel brytyjskiej ambasady w Waszyngtonie Mark Newton. Jak dodał, jednym z głównych priorytetów we wspieraniu Kijowa powinno być szkolenie ukraińskich żołnierzy.
 
Podobne informacje przekazał w czwartek Austin, który podkreślił, że posiedzenie w Ramstein będzie poświęcone głównie dalszym możliwościom szkolenia wojskowych z Ukrainy oraz "wzmocnieniu zdolności przemysłów zbrojeniowych (państw sojuszniczych) w perspektywie długookresowej".
 
Pakiet amerykańskiej pomocy dla Ukrainy, który zostanie ogłoszony w czwartek będzie się składał m.in. z amunicji do systemów artyleryjskich HIMARS, a także pojazdów i sprzętu indywidualnego dla żołnierzy – informował wcześniej dziennik "The Washington Post", opierający się na wypowiedzi anonimowego urzędnika amerykańskiego rządu.
 
Grupa Kontaktowa została zawiązana w Ramstein 26 kwietnia. Sekretarz obrony USA Austin oświadczył wówczas – po rozmowach przedstawicieli resortów obrony kilkudziesięciu krajów NATO i spoza Sojuszu – że zdecydowano o powstaniu międzynarodowej platformy współpracy, która będzie spotykała się co miesiąc, by koordynować pomoc zbrojeniową dla Ukrainy
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy