Reklama

Świat

Niemcy: kanclerz Scholz przyjął premiera Ukrainy Denysa Szmyhala

PAP
Dodano: 04.09.2022
66525_43351379_43351329
Share
Udostępnij
Kanclerz Olaf Scholz (SPD) spotkał się w niedzielę w Berlinie z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Podczas trwającej prawie godzinę rozmowy szefowie rządów wymienili poglądy na temat sytuacji militarnej, humanitarnej i gospodarczej na Ukrainie – poinformował w niedzielę wieczorem Steffen Hebestreit, rzecznik rządu.
„Kanclerz wyraził szacunek dla odwagi, męstwa i wytrwałości wykazywanej przez Ukrainę i jej obywateli w czasie walki obronnej z Rosją, trwającej od ponad sześciu miesięcy” – podkreślił rzecznik. Olaf Scholz zapewnił też swojego gościa o nieustającym wsparciu dla Ukrainy: militarnym, politycznym, finansowym i humanitarnym.
 
„Mimo toczącej się wojny, konieczne jest zaplanowanie odbudowy Ukrainy i przygotowanie się do tego zadania w dłuższej perspektywie” – podkreślił Scholz, informując, że Niemcy, przewodnicząc w tym roku grupie krajów G7, wraz z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, zorganizują 25 października w Berlinie konferencję ekspercką. Konferencja będzie poświęcona Ukrainie, w szczególności kierunkom i sposobom jej odbudowy.
 
„W związku z decyzją Rady Europejskiej o przyznaniu Ukrainie w czerwcu statusu kandydata do członkostwa w UE, kanclerz federalny zachęcał premiera Ukrainy do kursu reform i podkreślał, że w celu przyciągnięcia inwestycji na odbudowę ważne pozostają reformy w zakresie praworządności i wymiaru sprawiedliwości” – dodał rzecznik.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy