Reklama

Świat

Pakistan: do 1265 osób wzrosła liczba ofiar powodzi

PAP
Dodano: 04.09.2022
66511_43348219_43348215
Share
Udostępnij
W sobotę w powodziach zginęło kolejnych 57 osób, 25 z nich to dzieci. Powodzie dotknęły 33 milionów ludzi, dotychczas zginęło w nich 1265 osób, w tym 441 dzieci. UNICEF alarmuje, że ofiar wśród dzieci może być więcej z powodu chorób po powodziach.
Jak informuje rząd Pakistanu, powodzie, które zalały jedną trzecią kraju, były poprzedzone czterema falami upałów i wielokrotnymi szalejącymi pożarami lasów.
 
Pożary były szczególnie dotkliwe w południowo-zachodniej prowincji Beludżystan, gdzie zniszczyły lasy sosnowe i inną roślinność, niedaleko obszarów obecnie zalanych wodą. Beludżystan otrzymał o 436 proc. więcej deszczu niż średnia 30-letnia Pakistanu.
 
Prowincja została w dużej mierze zniszczona, woda zmyła wiele kluczowych sieci kolejowych i drogowych, a także spowodowała awarie infrastruktury telekomunikacyjnej i energetycznej.
 
Kraj otrzymał prawie 190 proc. więcej deszczu niż średnia 30-letnia w kwartale do sierpnia, w sumie 390,7 mm. Najbardziej ucierpiała prowincja Sindh, zamieszkana przez 50 milionów mieszkańców, odbierając o 464 proc. więcej opadów niż średnia 30-letnia.
 
Pomoc napłynęła z wielu krajów, a pierwszy lot pomocy humanitarnej z Francji wylądował w sobotę rano w Islamabadzie. Jednak organizacje charytatywne w Pakistanie twierdzą, że wciąż są miliony osób, do których nie dotarły działania pomocowe i humanitarne.
 
Wstępne szacunki oceniają szkody na 10 miliardów dolarów, ale badania są nadal prowadzone we współpracy z organizacjami międzynarodowymi.
 
Organizacja Narodów Zjednoczonych zaapelowała o pomoc w wysokości 160 milionów dolarów, aby spróbować przezwyciężyć skutki „bezprecedensowej katastrofy klimatycznej”, czego dowodem jest również to, że marynarka wojenna Pakistanu skierowała się w głąb lądu, aby przeprowadzić operacje ratownicze na obszarach przypominających morze. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze

Reklama

Polecane

Reklama

Najpopularniejsze

Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy