Reklama

Świat

Macron: trzeba kontynuować dialog z Rosją, by zapobiec eskalacji konfliktu na Ukrainie

Katarzyna Stańko/PAP
Dodano: 01.09.2022
66418_43329702_43329678
Share
Udostępnij
Dialog z Rosją trzeba kontynuować, aby zapobiec eskalacji konfliktu na Ukrainie – powiedział w czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron, obiecując dalsze poparcie swojego kraju dla Kijowa w „długiej wojnie”.
„Musimy przygotować się na długą wojnę” – podkreślił Macron podczas spotkania z korpusem dyplomatycznym w Pałacu Elizejskim, wytyczając cele swojej polityki zagranicznej.
 
„Francja będzie nadal wspierać Kijów pod względem gospodarczym, militarnym i humanitarnym” – zapewnił prezydent, ale ostrzegł, że jednym z kluczowych wyzwań będzie zapewnienie jedności Europy wobec Rosji. „Jedność europejska jest kluczowa, ponieważ podział jest jednym z celów wojennych Rosji” – stwierdził Macron.
 
Ocenił, że dialog z Moskwą jest niezbędny, aby uniknąć eskalacji konfliktu i ostatecznie pomóc ustalić w negocjacjach warunki pokoju, o którym – zaznaczył – może zdecydować tylko Ukraina.
 
„Francja będzie nadal rozmawiać z Rosją” – powiedział Macron. „Kto chce, aby Turcja była jedyną potęgą na świecie, która nadal rozmawia z Rosją?” – zapytał.
 
Prezydent Francji mówił również o potrzebie wzmocnienia sił zbrojnych Francji i UE oraz wyraził nadzieję, że w najbliższych dniach zostanie zawarta umowa dotycząca ożywienia porozumienia nuklearnego (JCPOA) z Iranem.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy