Reklama

Świat

Ministerstwo obrony Tajwanu: Chiny prowadziły symulacje ataków na okręty USA

PAP
Dodano: 01.09.2022
66416_43329511_43329484
Share
Udostępnij
Chiny prowadziły symulacje ataków na okręty marynarki wojennej USA i dążą do tego, by uniemożliwić siłom zagranicznym przyjście Tajwanowi z pomocą w przypadku wojny – poinformowało w czwartek ministerstwo obrony w Tajpej w omawianym przez Reutersa raporcie na temat chińskich planów wojennych.
Chińska Republika Ludowa (ChRL) nadal wzmacnia swoją gotowość bojową do ataku na Tajwan, koncentrując się na łańcuchu wysp, biegnącym od Japonii przez Tajwan, Filipiny i Borneo, zamykającym chińskie morza przybrzeżne – informuje ministerstwo w przygotowanym dla parlamentu raporcie.
 
Pekin może wykorzystać siły specjalne w celu unieszkodliwienia systemów dowodzenia Tajwanu i uszkodzenia infrastruktury. Jet też w stanie przypuścić ataki elektroniczne w celu zakłócenia komunikacji i systemów dowodzenia – napisano cytowanym przez agencję w raporcie.
 
Od początku roku Chiny zintensyfikowały militarne zastraszanie Tajwanu, m.in. poprzez ćwiczenia wojskowe, aby podkopać morale wyspy, „wymusić negocjacje za pomocą wojny” oraz „zbrojnie wymusić zjednoczenie (ChRL i Tajwanu)” – dodało ministerstwo w Tajpej.
 
Również w czwartek ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało, że 14 samolotów wojskowych ChRL przekroczyło w czwartek medianę Cieśniny Tajwańskiej, która stanowi nieoficjalną granicę między Chinami a Tajwanem.
 
Napięcia pomiędzy obu stronami wzrosły, gdy na początku sierpnia Chiny przeprowadziły bezprecedensowe manewry wojskowe na wodach i w przestrzeni powietrznej otaczających Tajwan. Była to reakcja na wizytę na wyspie spikerki Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi, przeciwko której Pekin stanowczo protestował. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy