Reklama

Świat

Rosja: zmarł ostatni przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow, miał 91 lat

PAP
Dodano: 31.08.2022
66379_31sie1
Share
Udostępnij
W wieku 91 lat zmarł ostatni przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow – poinformowała we wtorek agencja Reutera, powołująca się na media rosyjskie, cytujące oświadczenie centralnego szpitala klinicznego w Moskwie. Na początku lipca informowano, że Gorbaczow trafił do szpitala.

"Michaił Siergiejewicz Gorbaczow zmarł dziś wieczorem po ciężkiej i przewlekłej chorobie" – cytuje Reuters opublikowane przez agencję Interfax oświadczenie Centralnego Szpitala Klinicznego Rosji w Moskwie.

Według rosyjskich mediów Gorbaczow zostanie pochowany na moskiewskim cmentarzu Nowodziewiczy obok swojej żony Raisy, która zmarła w 1999 r.

Na początku lipca br. media rosyjskie i sieci społecznościowe podały, że Gorbaczow trafił do szpitala. Według tych doniesień cierpiał na cukrzycę i miał problemy z nerkami.

Gorbaczow w 1985 r. został sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (KPZR). Był też pierwszym i jedynym prezydentem ZSRR.

Z jego inicjatywy rozpoczęła się trwająca w latach 1985-1991 próba wielostronnych reform w państwie znana jako "pieriestrojka" – przebudowa.

W 1990 r. został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Był ceniony na Zachodzie za wkład w zakończenie zimnej wojny.

"Godny zaufania przywódca, który utorował drogę do wolnej Europy" – oświadczyła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że rosyjski prezydent Władimir Putin "wyraża głębokie współczucie" najbliższym Gorbaczowa. "Putin skieruje telegram kondolencyjny do rodziny Gorbaczowa" – dodał Pieskow.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy