Reklama

Świat

Norwegia: prezydent Zełenski zachęca Europę do inwestowania w ukraińskie źródła energii

PAP
Dodano: 29.08.2022
66358_43303176_43303150
Share
Udostępnij
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył w poniedziałek Rosję o terroryzm gospodarczy, polegający na uniemożliwieniu krajom europejskim gromadzenia gazu przed sezonem zimowym. Ukraiński prezydent przemawiał on line na konferencji energetycznej w Stavanger w Norwegii.
"Nie po raz pierwszy niezależność Europy od Rosji, w szczególności w energetyce, ma zasadnicze znaczenie dla wszystkich Europejczyków. A razem z Ukrainą Europa jest w stanie zrobić znacznie więcej niż z Rosją. Nie chcemy oglądać się za siebie i powtarzać, kto nas nie słyszał. Ale Ukraina chce, żebyśmy wszyscy nie stracili możliwości, jakie mamy w tym historycznym momencie" – powiedział Zełenski.
 
Według niego Ukraina może stać się jednym z gwarantów bezpieczeństwa energetycznego kontynentu europejskiego i wezwał do inwestycji w ukraiński przemysł gazowy.
 
"Ukraina może stać się jednym z gwarantów bezpieczeństwa energetycznego kontynentu europejskiego – przekonywał Zełenski. – Razem z Ukrainą będziecie mogli ponownie zapobiec kryzysom cenowym. Posiadamy unikalny system magazynowania gazu w pobliżu granicy UE o pojemności ponad 30 mld metrów sześciennych".
 
Prezydent podkreślił również, że Ukraina posiada znaczne zasoby gazu ziemnego i wezwał inwestorów do udziału w zagospodarowaniu złóż i wydobycia.
 
"Rosyjscy przywódcy marzyli o zabraniu nam tej części naszego bogactwa narodowego. Ale nie pozwolimy na to. Zapraszamy wszystkich inwestorów, wykonawców, firmy usługowe do wydobywania gazu na Ukrainie. Jeśli chcesz nam pomóc pragmatycznie – to jest narzędzie: pozyskiwanie koncesji, zawieranie umów na dystrybucję produktów, prowadzenie poszukiwań i wierceń. Nasze złoża gazowe mogą odgrywać taką samą stabilizującą rolę dla Europy, jak złoża, przykładowo w Norwegii” – podkreślił Zełenski .
 
Ponadto poinformował, że Ukraina przygotowuje się do zwiększenia eksportu energii elektrycznej do krajów UE. "W czasie wojny zapewniamy ten eksport, a nasza energia elektryczna jest znacznie tańsza niż ta, która jest teraz na rynku" – zaznaczył.
 
Prezydent Ukrainy zachęcał także do inwestowania w "zieloną" energię, a Ukraina, jego zdaniem, jest jedną z najlepszych lokalizacji do zaopatrywania Europy w "zielony" wodór, ponieważ ma wszystko, co do tego niezbędne: "Dość ziemi, dobry wiatr, dobre słońce, gotowa logistyka energetyczna – potężne linie energetyczne, gazociągi, które po odpowiednim uszlachetnieniu mogą być wykorzystywane do produkcji wodoru" – przekonywał.
 
Zełenski wezwał także do nałożenia sankcji na rosyjską grupę Rosatom za "szantaż radiacyjny" w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, okupowanej przez armię rosyjską. "To nie jest normalne, że nadal nie ma sankcji wobec Rosatomu za szantaż radiacyjny w elektrowni jądrowej w Zaporożu” – powiedział.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy