Reklama

Poznaj region

W letnią trasę wyjechała już Bieszczadzka Kolejka Leśna

Aneta Gieroń
Dodano: 28.04.2024
Fot. Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Fot. Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Share
Udostępnij

Największa atrakcja turystyczna Bieszczadów, od soboty, 27 kwietnia, czeka na miłośników podróży kolejką wąskotorową. W maju i czerwcu pociągi kursują od wtorku do niedzieli. Ceny biletów normalnych 40 zł, zaś ulgowych 32 zł.  Od 27 kwietnia do 5 maja kolejka kursuje codziennie o godz. 9:30 i 12:00 na trasie Majdan-Balnica-Majdan. Dodatkowo 2 i 3 maja (czwartek, piątek) o godz. 10:00 odbędzie się przejazd za parowozem na trasie Majdan-Dołżyca-Majdan.  Od 7 maja kolejka kursuje zgodnie z rozkładem jazdy.

Główna stacja kolejki wąskotorowej, z której odbywają się odjazdy znajduje się w Majdanie (na drodze z Cisnej do Komańczy). Można stąd pojechać jedną z wybranych tras – do Balnicy lub Dołżycy. W maju, we wtorek i środę o godz. 10 można pojechać z Majdanu do Balnicy i z powrotem do Majdanu. Na weekendach odjazdy o godz. 9.30 i 12.00. W czwartki i piątki kurs na trasie Majdan-Dołżyca-Majdan. Wyjazd o godz. 10.00. W czerwcu, od wtorku do niedzieli można wyjechać w podróż Majdan-Balnica-Majdan dwa razy dziennie – o godz. 9.30 i 12.00. W czwartek i piątek podróż na trasie Majdan-Dołżyca-Majdan też dwa razy dziennie o godz. 9.30 i 12.00.

Ponad 120 tys. osób co roku wsiada do bieszczadzkiej ciuchci

Pierwszy pociąg wjechał na stację w Majdanie 22 stycznia 1898 r. i od tej daty liczy się początek działalności bieszczadzkiej kolejki wąskotorowej, która dziś jest obleganą przez turystów atrakcją i co roku przewozi ponad 120 tys. osób. Ogromna w tym zasługa Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, która ponad  20 lat temu postanowiła przywrócić kolej na zamkniętym wówczas torowisku.

Może cię zainteresować

Reklama

Dzięki zaangażowaniu społeczników i samorządowców w 1996 r. powstał Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Cisnej – Majdanie. Przejęła ona od Nadleśnictwa Cisna w użytkowanie ponad 21 km torów, 2 lokomotywy i 10 wagonów. Po niezbędnych inwestycjach, remoncie torowiska i taboru 4 lipca 1997 r. o godz. 12.00 na trasę Majdan-Przysłup został odprawiony pociąg osobowy kolejki bieszczadzkiej. Od tego czasu pociągi wożą turystów aż do dziś.

Więcej informacji na www.kolejka.bieszczady.pl

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy