Reklama

Poznaj region

Kolejka gondolowa – nowa atrakcja nad Soliną

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 27.05.2022
63691_kolejka
Share
Udostępnij
Już latem turyści odwiedzający Bieszczady będą mogli przejechać się widokową koleją gondolową nad Jeziorem Solińskim. Na ponad 1,5 km trasie kolei widokowej, przebiegającej nad solińską zaporą, zamontowanych zostało 25 gondoli, którymi już latem turyści wyruszą w podróż ze stacji początkowej Plasza znajdującej się przy solińskim deptaku do stacji końcowej usytuowanej na Górze Jawor. 

W ramach wspólnej inwestycji Grupy PKL oraz PFR w Solinie powstały już dwie stacje kolei gondolowej, wieża widokowa, podpory i karczma regionalna. Zamontowano także gondole, z których już latem 2022 roku turyści zaczną podziwiać krajobrazy Bieszczad, Jezioro Solińskie oraz zaporę z zupełnie nowej perspektywy. 
 
– Nowy ośrodek PKL Solina jest nowoczesny. Zamontowano 25 wagonów kolei widokowej, którymi turyści z prędkością 6m/s będą podróżować nad zaporą podziwiając niezwykłe krajobrazy. Zadbaliśmy o każdy detal, by nasi klienci czuli się nad Soliną komfortowo. Konstrukcja wagoników umożliwi widok 360 stopni, dzięki temu każdy podróżujący będzie mógł oglądać spektakularne widoki panoramy Bieszczad i Jeziora Solińskiego – mówi Daniel Pitrus, prezes Polskich Kolei Linowych. 

Szwajcarskie wagoniki

Dobrą widoczność z wagoników umożliwia zastosowanie specjalnego tworzywa, które nie tylko absorbuje promienie słoneczne, ale też jest odpowiednio przyciemnione, by móc oglądać wschody i zachody z wysokości wagonika nad zaporą w Solinie. 
 
Przebieg kolejki gondolowej nad Soliną. Fot. Archiwum PKL SA.
 
Wagoniki kolei w Solinie są 8-osobowe, co oznacza, że podczas podróży każdy będzie miał zapewniony komfort, by móc swobodne podziwiać niezwykłe widoki na monumentalną zaporę, Jezioro Solińskie oraz krajobrazy urokliwych Bieszczad.   
 
Wagony kolei widokowej przystosowane są dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Dla pasażerów korzystających z przejazdu koleją, komfortowe będzie również wsiadanie i wysiadanie z wagonów. Gondole w stacjach będą zwalniać do prędkości 0,2 m/s, umożliwiając łatwy dostęp dla podróżnych, dodatkowo wejście i wyjście z nich będzie bezstopniowe.

Park tematyczny z legendami

– Tworzymy atrakcyjny ośrodek turystyczny, który już latem tego roku będzie oferował nie tylko możliwość przejazdu wagonikiem kolei linowej nad zaporą w Solinie, ale również będzie całodziennym sposobem na poznanie historii oraz bieszczadzkich legend – mówi Patryk Białokozowicz z zarządu PKL. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy