Reklama

Ludzie

Martha Stewart i jej korzenie w Rudniku nad Sanem

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 11.11.2023
Martha Stewart. Fot. Facebook Martha Stewart
Martha Stewart. Fot. Facebook Martha Stewart
Share
Udostępnij

Martha Stewart jest królową amerykańskiego stylu życia, najbardziej znaną Polką i jedną z najbardziej wpływowych kobiet na świecie. Wiele lat temu ta młoda, atrakcyjna blondynka o podkarpackich korzeniach zbudowała imperium medialne tworząc mit idealnej gospodyni domowej i sprzedając tradycyjne wartości rodzinne w ładnym opakowaniu. Dziś jej majątek szacowany jest 650 milionów dolarów. Swój sukces Martha Stewart zawdzięcza pewności siebie i zaradności, ale też mamie i polskim dziadkom, którzy nauczyli ją prowadzenia domu. Dziadkowie Marthy pochodzili z Podkarpacia, z Rudnika nad Sanem lub najbliższych okolic.

Martha Stewart mieszka na 60-hektarowej farmie, 40 mil od Nowego Jorku, na której hoduje kury, konie, osły, pawie, psy, koty i kanarki. Jest właścicielką imperium medialnego Martha Stewart, wydającego książki, magazyny, programy radiowe i telewizyjne.  Jako pierwsza kobieta w Stanach Zjednoczonych została miliarderką, która pieniędzy dorobiła się pracując. – Jestem ekspertem w wielu dziedzinach i musiałam sama wszystkiego spróbować, skoro moja praca to szeroko rozumiane aspekty życia. Nawet skomplikowane torty weselne potrafię zrobić sama. Jeśli chcesz uczyć innych, nigdy nie możesz przestać uczyć się sama – opowiadała w lutym 2015 roku w nagraniu dla TVN-u, przyznając, że wiele zawdzięcza polskiemu pochodzeniu. 

Trop wiedzie do Rudnika nad Sanem 

Choć Martha Stewart czuje się w pełni Amerykanką i ma ku temu powody – tu się urodziła w 1941 roku, tu urodzili się jej rodzice – nie kryje polskich korzeni. W 2007 roku, w przedmowie do pierwszego polskiego numeru jej sztandarowego czasopisma “Living” opowiedziała czytelnikom historię swojej rodziny: Polskie dziedzictwo zawsze było dla mnie ważne. Moi przodkowie pochodzą z Waszego wspaniałego kraju. Ojciec mojej matki (Marty), Joseph Ruszkowski, urodził się w Kotuniu, a moja babcia Katherine Albiniak w Janowie Lubelskim. Rodzice mojego ojca (Edward) – Frances Kostyra i Helen Krukar pochodzą z Rudnika nad Sanem.

Obie pary spotkały się w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku. Przekazały swoim dzieciom, a później wnukom polskie tradycje. Moja 93-letnia mama Martha Kostyra wciąż rozmawia po polsku z przyjaciółmi i rodziną w Polsce (matka miliarderki zmarła w 2007 roku – przyp. red.).To właśnie moją mamę poprosiłam o przetłumaczenie tego listu –  zaznaczyła w przedmowie, wspominając przy okazji podróż do Polski sprzed kilku lat. – Miałam przyjemność odbyć z mamą podróż do ojczyzny naszych dziadków. Spędziłyśmy w Polsce dwa cudowne tygodnie, odwiedzając rodzinę i przyjaciół. Byłam zachwycona pięknym, wiejskim krajobrazem, który podziwiałam w drodze z Warszawy do Krakowa. Szczególnie utkwiły mi w pamięci pola uprawne i sady?

Jeszcze kilka lat temu urzędnicy z Rudnika nad Sanem chcieli odnaleźć rodzinę miliarderki, ale zarówno w Rudniku, jak i w pobliskich Kopkach, jest wiele nazwisk Kostyra, i nie natrafiono na żaden konkretny ślad.

Spełniony amerykański sen

Martha Stewart jest klasycznym przykładem spełnionego amerykańskiego snu o sławie i sukcesie. Piękna blondynka o słowiańskiej urodzie szybko została modelką, ale była ambitna i zdeterminowana, żeby w życiu osiągnąć coś więcej i nie tylko “ładną buzią”. Studiowała chemię, sztukę i historię architektury, co wykorzystała potem tworząc medialne imperium. Była też maklerem giełdowym i właścicielką firmy cateringowej.

Przełom w jej życiu nastąpił w 1982 roku, gdy na rynku ukazała się jej pierwsza książka – poradnik „Entertaining” (Podejmowanie gości), ilustrowany zdjęciami z imprez organizowanych przez Marthę. Czytelniczki były spragnione dobrych rad, więc poradnik natychmiast został bestsellerem. Potem wydała jeszcze “Marthę Stewart na szybko”, “Przekąski Marthy Stewart”, “Ciasta i ciastka Marthy Stewart”, “Boże Narodzenie z Marthą Stewart”, “Wesela Marthy Stewart”. Zaczęła gościć w programach śniadaniowych, a potem dorobiła się własnego show. 

Upadek bogini i powrót na szczyt

Martha Stewart była niemal boginią. Ale i w jej życiu przyszedł kryzys. W 2001 roku została oskarżona o utrudnianie śledztwa w sprawie sprzedaży akcji swojej firmy farmaceutycznej ImClone na dzień przed ich gwałtownym spadkiem. Groziło jej wiele lat więzienia, ale Martha miała mocnych sprzymierzeńców: 16 milionów internautów, którzy domagali się jej uniewinnienia, oraz – jak donosiły amerykańskie media – sędzinę. Nie przyznała się do zarzutów i? została skazana na 5 miesięcy pozbawienia wolności w więzieniu o minimalnym rygorze. Karę odsiadywała w więzieniu dla kobiet Alderson w stanie Zachodnia Wirginia. Akcje je spółki spadły o jedną trzecią, ale ambitna bizneswoman nie poddała się i jeszcze ciężej pracowała, by wrócić na dawną pozycję. W tym powrocie pomógł jej kontrakt z siecią domów towarowych Macy’s.

Martha Stewart stworzyła mit perfekcyjnej pani domu i dorobiła się naśladowczyń swojego stylu na całym świecie. Ma gotowe, sprawdzone rady na wszystko: zna się na gotowaniu, pieczeniu, prowadzeniu domu, sprzątaniu, dekorowaniu, urządzaniu przyjęć, dietetyce, prowadzeniu ogrodu, biznesie. Te umiejętności plus niezwykła uroda niemal skazały ją na sukces.

Dziś Martha Stewart prowadzi blog (http://www.themarthablog.com/), na którym dzieli się z internautami swoimi życiem oraz radami i pokazuje wspaniałą farmę. Nadal dużo radości daje jej gotowanie oraz prowadzenie domu. Ma mnóstwo energii i pomysłów na następne przedsięwzięcia. W wywiadzie dla TVN-u przyznała, że jedyne czego w życiu żałuje, to tego, że ma tylko jedno dziecko (córkę Alexis oraz dwoje wnuków – przyp. red.), bo sama wychowywała się w licznej rodzinie (miała pięcioro rodzeństwa). – Duża rodzina jednak daje dużo szczęścia – powiedziała.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy