Reklama

Lifestyle

Dlaczego warto posiadać kartę EKUZ?

Artykuł sponsorowany
Dodano: 11.01.2022
59070_karta-ekuz-online-resizer-750
Share
Udostępnij
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument, który pozwala na korzystanie ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Do czego uprawnia karta EKUZ i dlaczego warto ją posiadać podczas podróży?

Czym jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

EKUZ to dokument, który upoważnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu za granicą. Jest ważna w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Karta ma format dowodu lub karty kredytowej i przeznaczona jest głównie dla turystów oraz osób uczących się lub pracujących za granicami swojego kraju.

Co bardzo ważne, karta EKUZ nie jest w stanie zastąpić ubezpieczenia turystycznego. Nie upoważnia ona do wykonania wszystkich planowanych zabiegów oraz nie jest podstawą do uzyskania całkowicie bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. Co do zasady ma mieć zastosowanie w nagłych i wyjątkowych przypadkach i najczęściej pozwala na odzyskanie jakiejś części poniesionych kosztów leczenia.

Dlaczego warto posiadać kartę EKUZ?

Posiadanie ważnej karty może uchronić nas przed sporymi wydatkami i gwarantuje względne bezpieczeństwo na wypadek nieoczekiwanych zdarzeń.

Karta sprawdza się więc w sytuacjach, kiedy podczas wakacji przytrafi się nam nagła choroba lub doznamy urazu w wyniku wypadku. Wówczas bez problemu można zgłosić się na izbę przyjęć w szpitalu i pokazać kartę EKUZ oraz dowód osobisty. Zgodnie z Unijnymi przepisami, leczenie za granicą powinno być prowadzone w taki sposób, aby turysta nie musiał skracać urlopu oraz mógł kontynuować je w kraju zamieszkania.

Warto wiedzieć, że w awaryjnych sytuacjach, kiedy przed wyjazdem nie zdążymy wyrobić EKUZ, a podczas urlopu ulegniemy wypadkowi, możemy postarać się o certyfikat tymczasowo zastępujący kartę. W tym celu należy skontaktować się z odpowiednim oddziałem wojewódzkim NFZ i wysłać tam mail z wnioskiem o wydanie karty. NFZ powinien w odpowiedzi odesłać tymczasowy certyfikat.

Jak wyrobić kartę EKUZ?

Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można wyrobić stacjonarnie, w odpowiedniej placówce NFZ lub przez internet. W obu przypadkach należy wypełnić odpowiedni wniosek o wydanie EKUZ. W przypadku wyrobienia ekuz online https://ekuz.com.pl/ wszystkie potrzebne informacje dostępne są na stronie internetowej. Uczniowie i studenci do wniosku muszą dołączyć również kopię aktualnej legitymacji ucznia/studenta lub inne zaświadczenie o kontynuowaniu nauki. Wyrobienie karty EKUZ jest bezpłatne i trwa około kilku dni. Dokument jest ważny w większości przypadków przez 12 miesięcy.

Niespodziewane choroby lub nieszczęśliwe wypadki mogą zdarzyć się naprawdę niespodziewanie i nikt nie jest w stanie ich przewidzieć. Wybierając się za granicę, warto zabezpieczyć się odpowiednio przed przykrymi zdarzeniami. EKUZ nie jest formą pełnego ubezpieczenia turystycznego, ale uprawnia do uzyskania podstawowej pomocy medycznej w obcym kraju. Najlepiej będzie, jeśli zajrzymy pod wskazany adres i bardziej szczegółowo zapoznamy się z działaniem karty EKUZ – https://ekuz.com.pl/strefa-dokumentow/ ,
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy