Reklama

Poznaj region

W niedzielę odpust lasowiacki w Porębach Dymarskich

Aneta Gieroń
Dodano: 28.06.2023
Fot. Łukasz Płoch
Fot. Łukasz Płoch
Share
Udostępnij

Jest co najmniej kilka powodów, by w niedzielę, 2 lipca odwiedzić Poręby Dymarskie, gdzie rozpoczyna się Festiwal Kultury Lasowiackiej już po raz trzeci organizowany przez Województwo Podkarpackie. Miejscowość z wielowiekową tradycją, położona w samym sercu Puszczy Sandomierskiej, gdzie zobaczyć można przepiękny, XVII-wieczny kościół pw. śś. Stanisława i Wojciecha. A i na lasowiackim odpuście zakosztować tradycyjnych przysmaków, zadumać się przy dewocjonaliach i zabrać piernikowe serduszko na pamiątkę – najpopularniejszy symbol Lasowiaków upowszechniony przez Marię Kozłową.

Świątynia została wzniesiona w Cmolasie w latach 1656–1660. Kościół był wielokrotnie remontowany, a po wybudowaniu nowego w latach 1957–1961 przez kilkanaście lat stał nie użytkowany. W  1977 r. zdecydowano o przeniesieniu kościoła do pobliskich Poręb Dymarskich. Wewnątrz zachowało się wyposażenie z XVII i XVIII w.: ołtarz główny, dwa ołtarze boczne przy tęczy i chrzcielnica.

– Co ciekawe, jest to jeden z nielicznych w Polsce kościołów z wizerunkiem diabła Tutivillusa z 1674 r., który znajduje się pod schodami ambony. Nawiązuje on do diabła piszącego, czekającego u wejścia do świątyni i zapisującego spóźnialskich – mówi dr Jolanta Dragan, etnografka z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Kościół pw. śś. Stanisława i Wojciecha w Porębach Dymarskich

To właśnie przed ten zabytkowy kościółek w niedzielę  już od rana będą podjeżdżać w dorożkach zaproszeni goście, by wziąć udział w mszy św. lasowiackiej. W przeszłości bogaci, lasowiaccy gospodarze też przyjeżdżali do kościoła bryczkami, zwłaszcza, gdy to była msza odpustowa.

Kto nigdy nie uczestniczył w mszy św. lasowiackiej, na pewno będzie zachwycony muzyczną oprawą i pieśniami w wykonaniu lasowiackiej kapeli Widelanie z Widełki, a i gwarą, jaką będzie można usłyszeć.

A że to będzie msza św. odpustowa, wokół świątyni staną kramy z dewocjonaliami, ziołami, miodami i przysmakami kuchni lasowiackiej.

III Festiwal Kultury Lasowiackiej

2 LIPCA (NIEDZIELA)

ODPUST LASOWIACKI W PORĘBACH DYMARSKICH

PORĘBY DYMARSKIE

Kościół parafialny pw. śś. Stanisława i Wojciecha

9:50

Przejazd dorożkami zaproszonych Gości w towarzystwie kapeli Widelanie z Widełki do kościoła parafialnego pw. śś. Stanisława i Wojciecha w Porębach Dymarskich.

10:30

Msza św. lasowiacka pod przewodnictwem JE ks. bpa Jana Wątroby Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej z oprawą muzyczną w wykonaniu kapeli Widelanie z Widełki.

11:30

Odpust lasowiacki: kramy z ikonami, dewocjonaliami, miodem, ziołami i owocami oraz tradycyjnymi potrawami kuchni lasowiackiej.

Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowe piernikowe serduszko.

Operator: Samorządowy Ośrodek Kultury w Cmolasie.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy