Reklama

Lifestyle

Rzeszów w piątek otwiera Europejski Stadion Kultury!

Alina Bosak
Dodano: 19.06.2023
Fot. Photo Team Augustyn
Fot. Photo Team Augustyn
Share
Udostępnij

Wielki koncert w Parku Sybiraków z udziałem Darii ze Śląska, Sary James, Justyny Steczkowskiej, Smolika oraz zagranicznych artsytów rozpocznie w piątek festiwal Wschód Kultury  – Europejski Stadion Kultury. Potrwa od 23 do 25 czerwca. Po raz 13. w różnych miejscach Rzeszowa będzie można posłuchać muzyki, spotkać ciekawych twórców, uczestniczyć w projektach interdyscyplinarnych, będących połączeniem sztuki, teatru, fotografii, filmu i sztuk wizualnych. 

Koncert otwierający Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury co roku rozbrzmiewa w Rzeszowie wraz z ostatnim dzwonkiem w szkole. Ten muzyczny początek wakacji przyciąga największą publiczność. Impreza jest otwarta, niebiletowana.

Koncert odbędzie się w Parku Sybiraków 23 czerwca, w godz. 20:00 – 23:30. Jak co roku będzie się składał z dwóch części: Koncertu Otwarcia oraz Koncertu Kolektywów. Koncert Otwarcia promuje młodych i zdolnych twórców, którzy odnieśli już pierwsze muzyczne sukcesy. W tym roku na rzeszowskiej scenie wystąpi Daria ze Śląska – autorka tekstów, kompozytorka, wokalistka i producentka. Podczas Koncertu Kolektywów Uniwersum polskie gwiazdy zaprezentują się w niecodziennych duetach z artystami zagranicznymi. Wystąpią: Justyna Steczkowska i Brainstorm (Łotwa), Bokka i NOËP (Estonia,), Sara James i Olena Usenko (Ukraina) oraz duet Smolik // Kev Fox i Alina Pash (Ukraina).

Tegoroczny tytuł Koncertu Kolektywów nawiązuje do postaci Mikołaja Kopernika – patrona roku, jednego z  najwybitniejszych przedstawicieli epoki renesansu, światowej sławy astronoma i twórcy teorii heliocentrycznej. Uniwersum oznacza równoległe, przenikające się  światy, w analogii do przenikających się różnych kultur i gatunków muzycznych prezentowanych podczas Europejskiego Stadionu Kultury.

Każdy z Kolektywów zagra osobny, oryginalny mini koncert dopasowany do estetyki występujących artystów i ich stylu muzycznego. W wyniku tej współpracy powstają międzynarodowe kolaboracje, które pokazują, że muzyka funkcjonuje ponad podziałami, łączy odmienne kultury i zaciera wymyślone przez człowieka granice.

Muzyczna alternatywa na ESK 2023

Wrażeń muzycznych dostarczą również artyści występujący na scenie alternatywnej ELECTRO EAST. Ten projekt to cykl koncertów w Klubie Festiwalowym w fosie Zamku Lubomirskich. W tym roku wśród artystów sceny alternatywnej usłyszymy:

•          Jakub Skorupa to pochodzący ze Śląska wokalista, gitarzysta i autor tekstów – z zamiłowania do łączenia gatunków muzycznych i doświadczeń życiowych.

•          Ofelia – Iga Krefft szerokiej publiczności dała się poznać jako aktorka, grywając w serialach i filmach, jak również jako wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, która wniosła “świeży oddech” na polską scenę muzyczną.

•          Zespół KAMP! założony w Łodzi, grający muzykę electro pop. Zadebiutował w 2009 roku EP THALES ONE.

•          FO SHO to afrykańsko-ukraiński projekt hip-hopowy, powstały na początku 2019 roku, składający się z 3 sióstr – Betty, Miriam i Siony Endale. W swoich piosenkach oraz występach pokazują swoje unikalne kulturowe zaplecze i styl. Ich muzyka jest symbiozą współczesnych gatunków od trapu do hip hopu.

Wystawy na Europejskim Stadionie Kultury

Wystawa „Włodzimierz Puchalski. Domowroty” to wyjątkowa kolekcja prac, które przypominają tę monumentalną – a dziś niestety nieco zapomnianą – postać polskiego przyrodnika, fotografa, filmowca i zrazem wrażliwego na piękno otaczającego go świata artysty.

Kilkadziesiąt prac wybranych do ekspozycji w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, zestawionych niejako obok siebie w trzech odrębnych rzeczywistościach, wg autorskiej aranżacji kuratora wystawy Andrij Bojarova z całą pewnością pomogą na nowo odczytać bogaty dorobek wszechstronnej działalności Puchalskiego jako absolutnego giganta swoich czasów.

Wernisaż odbędzie się w czwartek 22 czerwca o godz. 18:00. Wystawa potrwa do 5 sierpnia.

„Na szklanym negatywie” to wystawa fotografii dla wszystkich lubiących historie o miłości i nie tylko. Pionierka fotografii Leopoldyna Krause i jeden z najznakomitszych fotografów Rzeszowa Edward Janusz – połączyła ich pasja do fotografii i miłość do siebie nawzajem. Brzmi jak tanie love story? Nic bardziej mylnego! Podczas tegorocznego Festiwalu, przedstawimy ich historię i losy rozgrywające się w Galicyjskim Rzeszowie zapisane na szklanym negatywie.

Wystawa w Galerii pod Ratuszem (ul. Rynek 1) otwarta zostanie we wtorek 20 czerwca o godz. 18.00. i potrwa do 30 czerwca. W dniach 23 – 25 czerwca będzie ją można oglądać w godzinach 12:00 – 18:00, a od 26 do 30 czerwca w godzinach 8:00 – 15:00.

Na wystawę sztuki współczesnej AS FAR AS… zaprasza Biuro Wystaw Artystycznych. Ekspozycja skupi się na intuicyjnej i pierwotnej chęci poznania oraz doświadczenia życia pomimo dyskomfortu, ograniczenia i przesytu. Wystawa daje możliwość zanurzenia się w aspektach poznawania materii, które wpływają na nasze zmysły, doświadczenia i emocje.

Otwarcie odbędzie się w piątek 23 czerwca o godz. 18. W sobotę 24 czerwca można wystawę zwiedzać w godzinach 12:00 – 18:00 wystawa (w godzinach 14-15 oprowadzenie kuratorskie). W niedzielę zwiedzanie również od 12.00 do 18.00. Wystawa potrwa do 7 lipca.

Kultowe projekty ESK

Bitwa o Wschód jest już tradycyjnym wydarzeniem odbywającym się w ramach Europejskiego Stadionu Kultury. To turniej tańca street dance, na który przyjeżdżają tancerze z Polski, Ukrainy, Słowacji i innych sąsiednich krajów. Projekt powraca na Festiwal już po raz ósmy. W tym roku nowością będą kategorie Hip Hop Under 20, Breaking dla osób powyżej 16. roku życia oraz kategoria All Styles 2vs2.

Podczas EKS 2023 odbędzie się także spektakularna 11. edycja Art Celebration, w której udział weźmie 25 artystów z Polski i Ukrainy. Motywem przewodnim koncertu będzie wolność, wolność o którą trzeba walczyć, i której trzeba bronić.

Podczas finalnych przygotowań do koncertu, po walce z ciężką chorobą zmarł Zbigniew Jakubek, wybitny pianista, kompozytor, pedagog, współtwórca Art Celebration, w tym tegorocznego programu koncertu. Cały tegoroczny występ będzie zadedykowany pamięci Zbigniewa Jakubka.

Bezpłatne wejściówki na koncert do pobrania na stronie estrada.rzeszow.pl

Projekty specjalne na ESK

W Rzeszowskich Piwnicach odbędą się projekty specjalne o tematyce kosmicznej.

VOICES OF THE COSMOS to projekt stworzony przez dwóch artystów dźwięku: Rafała Iwańskiego i Wojciecha Ziębę oraz astronoma Sebastiana Soberskiego, kierownika Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu i radioastronoma w Instytucie Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem.

Projekt skutecznie łączy osiągnięcia astronomii z muzyką elektroakustyczną. Twórcy korzystają z oryginalnych sygnałów pozaziemskich i dźwięków odbieranych przez radioteleskopy oraz inne urządzenia radiowe, czasami korzystają z sonifikacji i archiwalnych nagrań z misji kosmicznych. Ścieżki instrumentalne zintegrowane z przetworzonymi rytmami i tonami “dźwięków kosmicznych” tworzone są za pomocą instrumentów elektronicznych, zarówno cyfrowych jak i analogowych, a także różnych obiektów akustycznych.

WSCHÓD GWIAZD NA POŁUDNIKU 22°E to projekt, który z centrum Rzeszowa przeniesie w Kosmos. W tej podróży rakietą będzie teleskop i aparat. To okazja do odwiedzenia galaktyk odległych o miliony, a nawet miliardy lat świetlnych, mgławice, w których rodzą się nowe światy i to wszystko z Rzeszowa, które jest jednym z nielicznych miast w Polsce o wyjątkowej lokalizacji na mapie, bowiem na jego terenie przecinają się równoleżnik i południk znaczący – 50°N oraz 22°.

SOUND OF SPACE DEBRIS, czyli instalacja audio-wizualna oparta na danych dotyczących kosmicznych śmieci, stworzona we współpracy z Spacebase New Zealand oraz fundacją Precyzja. Ten projekt jest połączeniem sztuki i nauki za pomocą wizualizacji generatywnych oraz syntezy modularnej i ma na celu zwiększenie świadomości problemu kosmicznych odpadów jako zagrożenia dla środowiska kosmicznego.

Festiwalowa strefa dzieci

Europejski Stadion Kultury to również wydarzenie z myślą o najmłodszych. W programie nie zabraknie atrakcji dla dzieci. W programie m.in. projekcja filmowa GWIAZDA KOPERNIKA w Muzeum Dobranocek, kreatywne warsztaty teatralno-plastyczne LABORATORIUM UFOLALEK prowadzone przez pracowników Teatru Maska, a także kosmiczne warsztaty SMYK ARENA realizowane przez Rzeszowski Dom Kultury.

Festiwal Wschód Kultury to unikalne w skali kraju cykliczne przedsięwzięcie, będące efektem partnerskiej współpracy Narodowego Centrum Kultury i największych ośrodków kulturalnych Polski Wschodniej: Rzeszowa, Lublina i Białegostoku. Bogaty program festiwalu, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest efektem artystycznej współpracy polskich i zagranicznych artystów, przede wszystkim zza naszej wschodniej granicy, w tym z krajów Partnerstwa Wschodniego.

Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury
23 – 25 czerwca 2023

PIĄTEK
23.06.2023

W przestrzeni
Portal ESK’23, ul 3. Maja 

9:00 – 17:00 –  WŁODZIMIERZ PUCHALSKI / DOMOWROTY / HOMING, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa/ Otwarcie wystawy 22.06, godz. 18:00
9:00 –  19:00 –  Lublin Zofii Chomętowskiej, Powoli Cafe
10:00 – 19:00 –  WSCHÓD GWIAZD NA POŁUDNIKU 22°E | Specjalny Projekt Rzeszowskich Piwnic, Rzeszowskie Piwnice
10:00 – 19:00 – “Sound of Space Debris” instalacja audiowizualna | Specjalny Projekt Rzeszowskich Piwnic, Rzeszowskie Piwnice
12:00 – 18:00  – Na szklanym negatywnie – Leopoldyna i Edward Janusz, Galeria pod Ratuszem / Otwarcie wystawy 20.06, godz. 18:00
14:00 – 19:00 – Strefa chillout, Fosa Zamku Lubomirskich
14:00 – 22:00 – Street Food Festival, Aleja Lubomirskich
14:30 – 19:00 – Wystawa Autonomia, Teatr NEMNO, 1 LO w Rzeszowie 
18:00  – 18:30 – Otwarcie Wystawy „Horyzont”, BWA w Rzeszowie
18:00 –  18:30 – Otwarcie Wystawy  „AS FAR AS…”, BWA w Rzeszowie

20:00 – 23:30 –  KONCERT GŁÓWNY – Park Sybiraków:

KONCERT OTWARCIA: DARIA ZE ŚLĄSKA 
JUSTYNA STECZKOWSKA & BRAINSTORM
SARA JAMES & OLENA USENKO
SMOLIK//KEV FOX & ALINA PASH
BOKKA & NOËP
23:30 – 3:00 –  Silent Disco, Klub Festiwalowy, Fosa Zamku Lubomirskich


Dodatkowy projekt:
23 – 29.06 
Skarby drewnianej architektury sakralnej. Kościoły i cerkwie na Liście światowego dziedzictwa UNESCO


SOBOTA
24.06.2023

W przestrzeni
Portal ESK’23, ul 3. Maja
9:00 –  19:00 –  Lublin Zofii Chomętowskiej, Powoli Cafe
10:00 – 13:00 – MIEJSKI DRUK Warsztaty graficzne w plenerze z Michałem Czerko, start Rzeszowskie Piwnice, meta Fosa Zamku Lubomirskich, bezpłatne wejściówki na stronie estrada.rzeszow.pl, wiek uczestników 14+ 
10:00 – 19:00 –  WSCHÓD GWIAZD NA POŁUDNIKU 22°E | Specjalny Projekt Rzeszowskich Piwnic, Rzeszowskie Piwnice
10:00 – 19:00 – “Sound of Space Debris” instalacja audio-wizualna | Specjalny Projekt Rzeszowskich Piwnic, Rzeszowskie Piwnice
11:00 – 14:00  –  Debata dotycząca Europejskiej Stolicy Kultury, Kino Zorza 
12:00 – 18:00 –  WŁODZIMIERZ PUCHALSKI / DOMOWROTY / HOMING, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
12:00 – 18:00 –  ESKapizm, Pracownia017 X Electronic Bloom,  R_Z cafe
12:00 – 23:00 – Strefa chillout, Fosa Zamku Lubomirskich
12:00 – 18:00  – Na szklanym negatywnie – Leopoldyna i Edward Janusz, Galeria Pod Ratuszem
12:00 – 18:00 –  Wystawa  „AS FAR AS…”, BWA w Rzeszowie 
12:00   – 18:00 –  Wystawa „Horyzont”, BWA w Rzeszowie
12:00 – 19:00 – W Rytmie Wschodu, Fosa Zamku Lubomirskich
12:00 – 21:00 – Wschód Wina, Aleja Lubomirskich
12:00 – 22:00 – Street Food Festival, Aleja Lubomirskich
13:00  – 17:00 – SMYK ARENA, Fontanna multimedialna
13:00  – 17:00 – W Krainie Słowiańskich Inspiracji, Fontanna multimedialna, bezpłatne wejściówki na stronie estrada.rzeszow.pl
13:00  – 17:00 – Wystawa mobilna PCN Łukasiewicz, Fontanna multimedialna 
13:00  – 17:00 – Resovianka – instalacja artystyczna  prezentująca atrakcje podkarpackiej krainy turystycznej “Rzeszów – miasto i region”, Fontanna multimedialna
14:00 – 15:00 – Oprowadzanie kuratorskie Wystawa  „AS FAR AS…”, BWA Biuro Wystaw Artystycznych 
14:00 –  16:00 – Laboratorium ufolalek – warsztaty teatralne z Teatrem Maska, Klub festiwalowy, Fosa Zamku Lubomirskich, bezpłatne wejściówki do pobrania na stronie estrada.rzeszow.pl
14:30 – 22:00 – Wystawa Autonomia, Teatr NEMNO, 1 LO w Rzeszowie
16:30 – 18:30 – Debata muzyczna, Klub festiwalowy, Fosa Zamku Lubomirskich
17:00 – 18:00 – Oprowadzanie kuratorskie z dr Maciejem Milczanowskim, WSCHÓD GWIAZD NA POŁUDNIKU 22°E | Specjalny Projekt Rzeszowskich Piwnic, Rzeszowskie Piwnice
18:00 – 21:00  – Strefa winylowa Niezłej Sztuki, Klub festiwalowy, Fosa Zamku Lubomirskich
21:00 – 22:00 –  Spektakl audiowizualny Autonomia, Teatr NEMNO, Dziedziniec 1 LO w Rzeszowie

19:00 – 23:45 – ELECTRO EAST, Fosa Zamku Lubomirskich:
19:00 – 20:00 JAKUB SKORUPA
20:30 – 21:30 OFELIA
21:45 –  23:45 KAMP!

23:30 – 3:00 –  Silent Disco, Klub Festiwalowy, Fosa Zamku Lubomirskich
Dodatkowy projekt:
23 – 29.06
Skarby drewnianej architektury sakralnej. Kościoły i cerkwie na Liście światowego dziedzictwa UNESCO

NIEDZIELA
25.06.2023

W przestrzeni
Portal ESK’23, ul 3. Maja

9:00 –  19:00 –  Lublin Zofii Chomętowskiej, Powoli Cafe
10:00 – 19:00 –  WSCHÓD GWIAZD NA POŁUDNIKU 22°E | Specjalny Projekt Rzeszowskich Piwnic, Rzeszowskie Piwnice
10:00 – 19:00 – “Sound of Space Debris” instalacja audio-wizualna | Specjalny Projekt Rzeszowskich Piwnic, Rzeszowskie Piwnice
12:00 – 18:00 –  WŁODZIMIERZ PUCHALSKI / DOMOWROTY / HOMING, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
12:00 – 18:00 –  Wystawa  „AS FAR AS…”, BWA w Rzeszowie 
12:00   – 18:00 –  Wystawa „Horyzont”, BWA w Rzeszowie
12:00 – 19:00 – W Rytmie Wschodu, Fosa Zamku Lubomirskich
12:00 – 18:00  – Na szklanym negatywnie – Leopoldyna i Edward Janusz, Galeria Pod Ratuszem
12:00 – 21:00 – Wschód Wina, Aleja Lubomirskich
12:00 –  21:00 – Bitwa o Wschód Dance Contest, Klub Festiwalowy Fosa Zamku Lubomirskich
12:00 – 23:00 – Strefa chillout, Fosa Zamku Lubomirskich
12:00 – 22:00 – Street Food Festival, Aleja Lubomirskich
13:00  – 17:00 – SMYK ARENA, Fontanna multimedialna
13:00  – 17:00 – W Krainie Słowiańskich Inspiracji, Fontanna multimedialna, bezpłatne wejściówki na stronie estrada.rzeszow.pl
13:00 – 20:00 – Wystawa Autonomia, Teatr NEMNO, 1 LO w Rzeszowie
15:00 – 16:00  – spotkanie z Katarzyną Korzeń, autorką książki „Polskie wino. Ludzie. Miejsca. Historie” w ramach projektu Wschód Wina, Galerii r_z, Ul. 3-go Maja 16 
16:30 – 18:00  – Gwiazda Kopernika, Muzeum Dobranocek, bezpłatne wejściówki do pobrania na stronie estrada.rzeszow.pl 
18:00 –  21:00  –  ART CELEBRATION, WDK, bezpłatne wejściówki do pobrania na stronie estrada.rzeszow.pl
19:30 –  21:00  – VOICES OF THE COSMOS, Specjalny projekt Rzeszowskich Piwnic, Rzeszowskie Piwnice, bezpłatne wejściówki do pobrania na stronie estrada.rzeszow.pl

21:00 – 23:15 –  ELECTRO EAST, Fosa Zamku Lubomirskich:
21:00 – 22:00 – PEJDŻER + DJ MRK 
22:15 – 23:15 – FO SHO 

Dodatkowy projekt:
23 – 29.06
Skarby drewnianej architektury sakralnej. Kościoły i cerkwie na Liście światowego dziedzictwa UNESCO

Więcej szczegółów na temat ESK 2022 można znaleźć na:

stronie stadionkultury.pl

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy