Reklama

Poznaj region

Lasowiacka potańcówka ze smakiem w Tarnobrzegu

Alina Bosak
Dodano: 05.07.2023
W Tarnobrzegu zagra na potańcówce kapela Łola z Kolbuszowej. Fot. Materiały prasowe TDK.
W Tarnobrzegu zagra na potańcówce kapela Łola z Kolbuszowej. Fot. Materiały prasowe TDK.
Share
Udostępnij

Pełna ognia i radości. Żywiołowa tak, że kiedy kapela grała „tańczyły ludzie do upadu, aż mdlały”” – taka jest lasowiacka muzyka. Już w najbliższą niedzielę 9 lipca będzie można w jej rytm w tańcu zawirować. Na drewnianej podłodzie w Tarnobrzegu, gdzie dotrze wędrujący przez Podkarpacie III Festiwal Kultury Lasowiackiej zagra kapela Łola. A że to potańcówka „ze smakiem” będą i lasowiackie napoje, i przekąski. Udział gratis.    

W niedzielę 9 lipca od godz. 17.00 na tańce przy muzyce na żywo zaprasza Tarnobrzeski Dom Kultury. „Lasowiacka potańcówka ze smakiem” to wydarzenie w ramach III Festiwalu Kultury Lasowiackiej, który przez cały lipiec wędruje przez lasowiacką część Podkarpacia – dotrze w sumie do 12 miejscowości, w których na wszystkich uczestników czekają koncerty, występy, poczęstunki, warsztaty, kiermasze i zabawy.

Potańcówka w Tarnobrzegu to zabawa dla osób w różnym wieku i dla całych rodzin. Do tańca zagra kapela Łola z Kolbuszowej.

Nie trzeba wykazywać się znajomością kroków. Podczas wprawek tanecznych instruktor nie tylko zaprezentuje kroki, ale też przekaże uczestnikom dawkę wiedzy na temat autentycznego, niereżyserowanego i niestylizowanego tańca, muzyki, a także zachęci do wspólnej zabawy.

– Zmęczeni tańcem uczestnicy mogą liczyć na wzmocnienie w stylu lasowiackim. Stowarzyszenie Dolina Smaku zaserwuje im orzeźwiające naturalne, zdrowe kompoty i herbaty oraz lasowiackie przekąski serwowane w sposób tradycyjny i nowoczesny. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jak łączyć tradycję z nowoczesnymi gustami kulinarnymi, poznają przepisy i sposoby wykonania takich przekąsek w domu – zapowiada Tarnobrzeski Dom Kultury.

Także dzieci nie będą się nudzić. Specjalnie dla nich powstanie Strefa Małego Lasowiaka. Będzie tu można wziąć udział w konkursach, poznać, jak bawili się dziadkowie, będą gry i wesołe zabawy. Będzie też malowanie wzorów lasowiackich na buziach.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Partnerami tarnobrzeskiej odsłony Festiwalu są: Dolina Smaku, Stowarzyszenie „Gdzieś Tu” i Klaster Lasowiacki, a głównym organizatorem – Tarnobrzeski Dom Kultury.

III Festiwal Kultury Lasowiackiej potrwa do 30 lipca. Organizatorem jest Województwo Podkarpackie oraz 12 operatorów regionalnych. To przedsięwzięcie unikalne. Jego celem jest popularyzacja i promocja dziedzictwa kultury materialnej i niematerialnej grupy etnograficznej Lasowiaków.

Pełny program można znaleźć w zapowiedzi Festiwalu.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy