Reklama

Lifestyle

BWA w Krośnie otworzyło artystyczne pokoje. Nocleg w towarzystwie sztuki

Alina Bosak
Dodano: 26.08.2019
46953_budynek-elewacja._fot._damian_krzanowski
Share
Udostępnij
„ArtRooms” to nazwa pokoi gościnnych Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie, które od niedawna można wynająć nad galerią. Jest ich osiem i wszystkie uatrakcyjniono obrazami artystów oraz ceramiką. – Jest duże zapotrzebowanie na noclegi w nietypowym miejscach, liczba gości jest więc zadowalająca – zapewnia Ewelina Jurasz, dyrektor krośnieńskiego BWA.
 
– Pomysł utworzenia pokoi gościnnych w kamienicy na ul. Portiusa 4 pojawił się wcześniej niż sam projekt remontu kamienicy. W czasie gdy budynek dzieliły różne organizacje, instytucje i firmy, a na dole znajdowała się klubokawiarnia Ferment, jeden z jej założycieli Paweł Ungeheuer, architekt i właściciel biura architektonicznego przygotował analizę poddasza, oceniając czy możliwe jest tam utworzenie pokoi. Pomysł stał się niedługo potem realny – mówi Ewelina Jurasz, zauważając, że noclegi w galerii sztuki nie należą do popularnych rozwiązań. – W zasadzie nie są mi znane podobne połączenia w Polsce, ale odwiedziłam inne inspirujące hotele czy hostele, np. w Berlinie, gdzie stylowym, tematycznym pokojom hotelowym towarzyszyła biblioteka. Lublin z kolei w Centrum Spotkań Kultur zapewnia pokoje dla gości i artystów.
 
 
Fot. Archiwum BWA w Krośnie  
 
Prace wykończeniowe-budowlane, instalacyjne i zakup wyposażenia rozpoczął się wiosną 2019 roku i podczas wakacji ArtRooms otworzyły podwoje dla gości. Wcześniejszy remont kamienicy dla BWA zrealizowano ze wsparciem funduszy unijnych, ale adaptacja części budynku na pokoje gościnne to już inwestycja miejska. Kosztowała ona Krosno około 345 tys. zł. Dzięki tym pieniądzom powstało 8 pokoi, z łączną liczbą 19 łóżek. Każdy pokój posiada dostęp do WiFi, łazienkę, jest wyposażony w klimatyzację i rolety. Doba hotelowa kosztuje od 120 zł.  
 
– Z oferty BWA mogą korzystać wszyscy chętni, tak mieszkańcy jak i turyści, artyści i ci którzy ze sztuką nie mają nic wspólnego. Dla nas kluczowy jest charakter i klimat miejsca, w którym wykupując pobyt, wspiera się jednocześnie biznesową (chociaż ciągle statutową) działalność instytucji – dodaje Ewelina Jurasz. – Zależy nam także na prezentowaniu sztuki w bezpośrednim otoczeniu gości. Dlatego pokoje są uatrakcyjnione obrazami. Obecnie są to dzieła Niny Rostkowskiej, Tomasza Rolniaka oraz ceramika użytkowa Urszuli Stachurskiej. Zainteresowani mogą je kupić. Prezentowane prace będziemy zmieniać średnio co 2 miesiące.
 
W pokojach jest także wyraźnie widoczny akcent lokalny – szklane wazony z krośnieńskiej huty szkła. 
 
Obok pokojów gościnnych jest także pokój rezydenta, w którym mogą nocować goście BWA, artyści rezydenci. Na parterze kamienicy w sierpniu otwarto również „Pawilon towarzyski” – restaurację z przestrzenią artystyczną. 
 
 
Fot. Archiwum BWA w Krośnie  
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy