Reklama

Lifestyle

Kolejka gondolowa w Bieszczadach już otwarta!

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 02.07.2022
64806_1
Share
Udostępnij
Od piątku, 1 lipca można już jeździć widokową koleją gondolową i podziwiać zielone wzgórza nad Soliną. Jako pierwszy w podróż na Górę Jawor wybrał się premier RP, Mateusz Morawiecki, który otworzył w piątek bieszczadzką atrakcję turystyczną. Inwestycję ogłoszono w czerwcu 2021 roku, rok później Podkarpacie doczekało się jej otwarcia.
 
Widokowa kolej linowa w Solinie jest szczególną w skali kraju atrakcją, nie tylko pod względem turystycznym, ale również technologicznym. Dzięki temu gwarantuje piękne widoki na Jezioro Solińskie i bieszczadzkie krajobrazy.

Kolej gondolowa w Bieszczadach

– To historyczny moment dla Grupy PKL. Tak jak 85-lat temu spełniały się marzenia związane z powstaniem kolei na Kasprowy Wierch, tak dzisiaj jesteśmy świadkami realizacji inwestycji wpisującej się w oczekiwania turystów odwiedzających Bieszczady, jak i okolicznych mieszkańców  – mówi Daniel Pitrus, prezes zarządu PKL.
 
Atrakcja jest niepowtarzalna nie tylko ze względu na lokalizację, imponujące krajobrazy, które możemy oglądać z nowej perspektywy, ale również pod względem technologicznym. Jest to najnowocześniejszy obiekt tego typy w całej Polsce. Wyróżnia się m.in. najwyższą w kraju podporą, mierzącą 75 m wysokości oraz nowoczesną strefą multimedialną.
 
– Turystyka w Bieszczadach zyskała nową jakość. Możemy zanurzyć się w krajobrazie Bieszczadów, żeby się wyciszyć, ale także oglądać tę ciekawą i piękną perspektywę z wagonika kolei. Robimy ogromny krok, by odkrywać Solinę i Bieszczady na nowo – dodaje Adam Piątkowski, wójt gminy Solina. 
 
Stacja dolna Plasza, skąd startuje kolejka, jest też miejscem, w którym dowiemy się ciekawych informacji na temat podróży koleją widokową, jej technologii, ilości podpór i ich wysokości, a także o historii zapory w Solinie, która jest działającą elektrownią wodną.
 
W budynku stacji początkowej znajdują się multimedialne atrakcje, które zapewniają rozrywkę zarówno starszym, jak i młodszym gościom ośrodka PKL. 
 
 
Fot. Anna Magda/ Podkarpacki Urząd Marszałkowski
 
Na 1,5 km trasie – ze stacji początkowej Plasza do stacji końcowej usytułowanej na Górze Jawor – z wysokości wagonika, podróżujący mogą podziwiać zielone wzgórza Bieszczadów, monumentalną zaporę oraz Jezioro Solińskie. Gdy dotrzemy na Górę Jawor z Wieży Widokowej z 55 m oraz tarasu widokowego możemy podziwiać krajobrazy na połoniny oraz tutejsze doliny. Odważni mają szansę przespacerować się po przeszklonym chodniku tzw. „skywalk”, by jeszcze bardziej poczuć siłę tutejszej natury. W kawiarni widokowej na turystów czekają kawa, ciasto oraz kolejne piękne widoki. 

Karczma Jawor na Górze Jawor

W Karczmie Jawor, której wystrój nawiązuje do regionalnej architektury można zjeźć tradycyjne potrawy: prozaiki, fuczki, czy pieczone knysze.
 
Obok Karczmy Jawor znajduje się Park Tematyczny. To właśnie w parku wkrótce poznamy legendy oraz posłuchamy ciekawych opowieści na temat barwnych postaci biesów i czadów.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy