Reklama

Lifestyle

W letnią trasę wyjechała już Bieszczadzka Kolejka Leśna

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 03.05.2022
62981_kolejka
Share
Udostępnij
Największa atrakcja turystyczna Bieszczadów, od soboty, 30 kwietnia, czeka na miłośników podróży kolejką wąskotorową. W maju i czerwcu pociągi kursują od wtorku do niedzieli. Ceny biletów normalnych od 40 do 33 zł, zaś ulgowych od 27 do 34 zł. We wtorek, 3 maja wyjątkowo, dwa odjazdy – o godz. 9.30 i 12. Od 4 maja kolejka znów kursuje zgodnie z rozkładem.
 
Główna stacja kolejki wąskotorowej, z której odbywają się odjazdy znajduje się w Majdanie (na drodze z Cisnej do Komańczy). Można stąd pojechać jedną z wybranych tras – do Balnicy lub Dołżycy, ale tą ostatnią dopiero od lipca. W maju, od wtorku do piątku o godz. 10 można pojechać tylko z Majdanu do Balnicy i z powrotem do Majdanu. Na weekendach odjazdy o godz. 9.30 i 12.00. W czerwcu, od wtorku do niedzieli można wyjechać w podróż Majdan-Balnica-Majdan dwa razy dziennie – o godz. 9.30 i 12.00.
 
Pierwszy pociąg wjechał na stację w Majdanie 22 stycznia 1898 r. i od tej daty liczy się początek działalności bieszczadzkiej kolejki wąskotorowej, która dziś jest obleganą przez turystów atrakcją i co roku przewozi ponad 120 tys. osób. Ogromna w tym zasługa Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, która ponad  20 lat temu postanowiła przywrócić kolej na zamkniętym wówczas torowisku.
 
Dzięki zaangażowaniu społeczników i samorządowców w 1996 r. powstał Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Cisnej – Majdanie. Przejęła ona od Nadleśnictwa Cisna w użytkowanie ponad 21 km torów, 2 lokomotywy i 10 wagonów. Po niezbędnych inwestycjach, remoncie torowiska i taboru 4 lipca 1997 r. o godz. 12.00 na trasę Majdan-Przysłup został odprawiony pociąg osobowy kolejki bieszczadzkiej. Od tego czasu pociągi wożą turystów aż do dziś.
 
Więcej informacji na www.kolejka.bieszczady.pl
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy