W poniedziałek (16 października) w szpitalu Rydygiera w Krakowie odbył się pierwszy w województwie małopolskim zabieg z wykorzystaniem robota da Vinci przeprowadzony w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Robot chirurgiczny da Vinci pozwala wykonywać precyzyjne i skomplikowane zabiegi chirurgiczne metodą małoinwazyjną. To znaczy, że zranienia powstałe podczas operacji są możliwie jak najmniejsze. Dzięki temu leczenie jest nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne, a pacjenci wracają do sprawności znacznie szybciej niż po wykorzystaniu klasycznych metod.
Pierwszym pacjentem, który skorzystał z leczenia robotem, jest 71-letni mężczyzna chorujący na nowotwór prostaty. Jak przekazano na briefingu prasowym, zabieg trwał niewiele ponad 3 godziny, a chory został wypisany do domu już po dwóch dniach.
W planach szpitala przewidziano wykorzystanie robota także w zabiegach ginekologicznych i ortopedycznych.
W szpitalu Rydygiera funkcjonują 24 oddziały, na które każdego roku przyjmowanych jest 40 tysięcy pacjentów. Pod opieką 28 poradni przyszpitalnych znajduje się 150 tysięcy osób. Aż 70% spośród wszystkich udzielanych porad to konsultacje onkologiczne.
W Krakowie pacjenci mogą korzystać z refundowanych zabiegów chirurgii robotycznej także w Szpitalu Uniwersyteckim, jednak wykorzystuje się w nich inne urządzenia niż robot da Vinci.