Reklama

Lifestyle

Ponad 140 kilogramów miodu od miejskich pszczół

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 24.06.2023
Fot. MPWiK w Rzeszowie
Fot. MPWiK w Rzeszowie
Share
Udostępnij

Pszczoły z miejskiej pasieki na terenie Zakładu Uzdatniania Wody rzeszowskiego MPWiK przy kolejnym miodobraniu dały ponad 100 litrów miodu.

Szóste już miodobranie na rzeszowskiej pasiece odbyło się na początku czerwca.

– Zebrałem 142 kilogramy miodu – to ponad 100 litrów – mówi Dariusz Łoza, pszczelarz opiekujący się pasieką na terenie Zakładu Uzdatniania Wody  na osiedlu  Zwięczyca w Rzeszowie.

Miód zbierał od 10 pszczelich rodzin. Pasieka MPWiK liczy 12 uli.

Fot. MPWiK w Rzeszowie

– Niestety jedna z dwunastu rodzin nie przetrwała zimy. To się zdarza. Kolejna była dość słaba po zimie więc od niej miodu nie pobierałem – tłumaczy Dariusz Łoza. – Na szczęście ul, w którym żyła rodzina, która nie przetrwała zimy, znowu jest pełen życia. Zebrałem odkłady młodych pszczół od innych rodzin i go zasiedliłem. Pracują doskonale, ale trzeba jeszcze poczekać na efekty tej aktywności.

Miejskie pszczoły w Rzeszowie

Zebrany na początku czerwca miód jest wielokwiatowy. Teraz pszczoły pracują przede wszystkim na pożytkach akacjowych.

– Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji stworzyło miejską pasiekę na terenie Zakładu Uzdatniania Wody. Oficjalnie została otwarta w 2020 roku. Na blisko 25-hektarowym terenie zakładu pszczoły mają doskonałe warunki. Pasieka otoczona jest łąkami, na których zasiano rośliny miododajne – dodaje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy