Reklama

Lifestyle

Miejskie miodobranie. 12 pszczelich rodzin nad Wisłokiem

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 23.07.2021
55210_pszczoly
Share
Udostępnij
Na terenie Zakładu Uzdatniania Wody rzeszowskiego MPWiK od około roku działa pierwsza w Rzeszowie miejska pasieka, czyli dziesięć uli wielkopolskich. Siedem z nich jest zamieszkanych przez pszczoły, a w czerwcu udało się wybrać pierwszych 30 litrów miodu. W czwartek odbyło się kolejne miodobranie, tym razem z udziałem Konrada Fijołka, prezydenta Rzeszowa.
 
Pszczoły miejskie czują się na terenie ZUW MPWiK w Zwięczycy doskonale. Rodziny są na tyle silne, że Dariusz Łoza, pszczelarz opiekujący się pasieką pozyskał pięć tzw. odkładów czyli młodych rodzin. Sezon 2021 pasieka zakończy więc z 12 rodzinami pszczelimi.
 
Miejska pasieka na terenie Zakładu Uzdatniania Wody została zlokalizowana na rozległej łące, na której zasiano miododajne rośliny. Na terenie zakładu posadzono także mnóstwo miododajnych krzewów i drzew. Urządzono kwietne łąki. Teren ZUW to około 25 ha, pod którymi znajdują się skomplikowane instalacje, nie wolno więc tam nic budować i dzięki temu terenów zielonych jest pod dostatkiem. 
 
– Zrezygnowaliśmy z niskiego koszenia traw, by mogły zakwitać, a pszczoły żeby miały pożytki – mówi Kazimierz Przerwanek, kierownik ZUW.

W MPWiK na terenie ujęcia wody dla Rzeszowa jest ekologiczna ścieżka edukacyjna. Tam zapraszani są uczniowie i studenci. Pasieka znacznie wzbogaciła ofertę edukacyjną ścieżki. Każdy, kto odwiedzi ścieżkę, dowie się także, jak ważne są dla nas pszczoły, jak o nie dbać i że trzeba je szanować, a nie się ich bać.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy