Reklama

Lifestyle

Przedświąteczne porządki. Jak zadbać o porcelanę?

materiał promocyjny
Dodano: 19.12.2013
9704_Serwis_Bolero_Vienne_Zlota_marka_Cmielow_Polskie_Fabryki
Share
Udostępnij
Serwisy porcelanowe to ozdoba każdego domu. Aby ich blask był  długowieczny, należy je odpowiednio pielęgnować. Radzimy jak dbać o kruche naczynia, umiejętnie myć zastawy i przygotować je do wigilijnej kolacji.
 
Świąteczne, spędzane w gronie rodzinnym chwile, wymagają wyjątkowej oprawy – na bożonarodzeniowym stole mieni się zwykle piękna porcelana. Zanim jednak podamy ją podczas Wigilii, powinniśmy zadbać o nią w sposób dostosowany do metody, zgodnie z którą zostały wykonane jej dekoracje i zdobienia. 
 
Delikatne piękno 
 
– Najbardziej zdobne serwisy to zazwyczaj zestawy dekorowane metodą naszkliwną – tłumaczy Joanna Niedziela, Dyrektor Handlowy Polskich Fabryk Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A. 
 
– Do takich fasonów należy na przykład serwis Bolero czy Empire, gdzie złote i platynowe dekoracje są malowane ręcznie. W przypadku tych kolekcji stanowczo odradza się mycie w zmywarce. Najbezpieczniejszą metodą jest mycie w ciepłej, lecz nie za gorącej wodzie. Lepiej wybierać wtedy delikatniejsze detergenty i zrezygnować z szorstkich gąbek. Natomiast osady i mocniejsze zabrudzenia – na przykład z herbaty czy papierosów – polecam usunąć wilgotną szmatką z odrobiną sody oczyszczonej bądź soku z cytryny. Warto pamiętać także, że porcelanie nie służą gwałtowne zmiany temperatur: wyjęta z lodówki i poddana podgrzaniu może ulec zniszczeniu – ostrzega Joanna Niedziela. 
 
Źródło: Polskie Fabryki Porcelany "Ćmielów" i "Chodzież" S.A.
 
Porcelana do zadań specjalnych
 
Nie każdy porcelanowy serwis należy myć ręcznie.
 
– Jeśli zdobienia na porcelanie zostały wykonane metodą wszkliwną, serwisy nie wymagają już tak drobiazgowej troski. Na przykład klasyczny biały serwis Rococo możemy myć w zmywarce bez szkody dla kunsztownych wypukłych dekoracji. Zdobienia wszkliwne są również odporne na promieniowanie mikrofalowe – mówi Joanna Niedziela. 
 
Szczegóły dotyczące mycia konkretnego fasonu można zwykle znaleźć w katalogu bądź na stronie internetowej producenta. W informacji musi być zawarta wzmianka mówiąca o możliwości wkładania naczyń do zmywarki czy mikrofalówki. 

Blask odzyskany 

Istnieją również domowe sposoby, które pozwolą przywrócić blask starym porcelanowym serwisom. Sposób: zanurzamy naczynia w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego środka myjącego; na plamy i przebarwienia nakładamy na kilka godzin watę nasączoną wybielaczem; reliefy czyścimy szczoteczką zwilżoną płynem do zmywania lub rozwodnionym wybielaczem; zaś uporczywe plamy z tłuszczu – specjalną pastą do polerowania chromu. Wcześniej warto jeszcze zabezpieczyć porcelanę, nakładając pędzlem roztwór alkoholu poliwinylowego, zaś na koniec, oczyszczone naczynie dokładnie umyć w wodzie z detergentem i delikatnie wysuszyć. 
 
Powyższe zabiegi dadzą porcelanie, przedmiotom „z duszą”, drugie życie. W efekcie serwisy będą nie tylko pięknie wyglądać, ale będą współtworzyć niezwykłą atmosferę podczas wspólnych świątecznych posiłków z rodziną i przyjaciółmi. 
 

Porcelana najwyższej jakości dostępna w sklepie HELIOS

ul. Przemysłowa 14, 35-105 Rzeszów,
tel./fax. +48 17 862-91-92, +48 17 862-88-93, +48 17 854-42-24
 
Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 8:00-17:00, sobota 8:00-13:00
 
 
Odwiedź stronę i sklep internetowy na: www.helios-szklo.pl
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy