Reklama

Lifestyle

357 249,32 zł tyle udało się zebrać WOŚP w Rzeszowie

Aneta Gieroń
Dodano: 29.01.2024
Fot. Urząd Miasta Rzeszowa
Fot. Urząd Miasta Rzeszowa
Share
Udostępnij

Setki wolontariuszy i tysiące rzeszowian wyszło w niedzielę na ulice miasta, by wspólnie kwestować na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. I znów Rzeszów, czerwony od serduszek, pobił rekord! W ubiegłym roku w pierwszym dniu po finale, były nieco ponad 300 tys. zł, w tym roku jest grubo ponad 350 tys. zł.  A jeszcze nie wszystkie licytacje i aukcje zostały podliczone.

W ramach 32. Finału WOŚP wolontariusze zbierali pieniądze na sprzęt dla dzieci i dorosłych z problemami płuc po pandemii COVID-19. Mottem tegorocznego finału jest hasło “Tu wszystko gra OK”. 

Fundacja planuje zakup m.in. urządzeń do diagnostyki obrazowej(m.in. rezonanse magnetyczne i aparaty ultrasonograficzne), diagnostyki czynnościowej (m.in. polisomnografy i przenośne spirometry),diagnostyki endoskopowej (m.in. systemy do badań bronchoskopowych w nawigacji wewnątrzoskrzelowej i bronchoskopy), rehabilitacji (sprzęt do rehabilitacji pulmonologicznej wykorzystywanej w terapii chorych po przeszczepieniu płuc) i torakochirgurgii (m.in. systemy elektrokoagulacji i kriosondy).

Trzy sztaby WOŚP w Rzeszowie

357 249,32 zł – tyle udało się zebrać do papierowych puszek w trzech rzeszowskich sztabach WOŚP. Na Podkarpaciu było ich 45. Najwięcej, 140 wolontariuszy miał sztab w Młodzieżowym Domu Kultury. Oni też najwięcej zebrali do puszek – 239 116,26 zł. Drugi sztab zorganizował Związek Kynologiczny w Polsce Oddział w Rzeszowie, gdzie w zbieraniu wzięło udział 30 wolontariuszy i 45 psów, dzięki czemu udało się zebrać aż 68 242, 68 zł. Trzeci rzeszowski sztab był w Szkole Podstawowej nr 25 – tam z puszkami wyszło 45 kwestujących, a po podsumowaniu uzbierała się z tego kwota – 49 890,37 zł.

W całej Polsce w 32. Finale WOŚP udało się zebrać ponad 175 mln zł, o ponad 20 mln zł więcej niż przed rokiem.

Kładka w Rzeszowie imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W niedzielę w Rzeszowie tysiące mieszkańców przyłączyło się do Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który rozpoczął się na okrągłej kładce nad ulicą Piłsudskiego, noszącej od 2023 roku imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tutaj wolontariuszy powitał prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek i barwny korowód – na czele z 21. Brygadą Strzelców Podhalańskich i reprezentacją Rzeszowskiego Klub Morsów “Sopelek” wyruszył w stronę Rynku. Przed Ratuszem cały dzień trwały prezentacje, występy i zabawy. Na scenie odbyły się koncerty zespołów Billy Goats i BlackJob, Bimbronauci, Pejdżer, Damian Ukeje i gwiazdy wieczoru – Kasi Popowskiej. Jak zawsze były pokazy tresury psów z rzeszowskiego oddziału Związku Kynologicznego w Polsce, czy pokaz strażaków i morsowania zorganizowany przez członków “Sopelka”.

Fundację WOŚP Jurek Owsiak założył ponad 30 lat temu. Od tej pory regularnie raz w roku — w styczniu – organizuje zbiórkę pieniędzy. Fundacja prowadzi działalność na rzecz ratowania życia chorych osób, w szczególności dzieci, poprawy stanu ich zdrowia, a także promocji zdrowia i profilaktyki. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy