Reklama

Kultura

Sztuka zwycięża. Wystawa Adama Myjaka w Przemyślu

Aneta Gieroń
Dodano: 06.11.2023
Wystawa „Refleksje” prof. Adama Myjaka w Przemyślu. Fot. Grzegorz Karnas
Wystawa „Refleksje” prof. Adama Myjaka w Przemyślu. Fot. Grzegorz Karnas
Share
Udostępnij

W dolnym kościele oo. Franciszkanów w Przemyślu do 26 listopada czynna jest wystawa dzieł wybitnego rzeźbiarza Adama Myjaka, zatytułowana „Refleksje”. 10 Listopada o godz. 17.00 w kościele oo. Franciszkanów a następnie w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbędzie się spotkanie autorskie z prof. Adamem Myjakiem oraz uczestnikami projektu „Sztuka Zwycięża! Polska, Ukraina, Kresy”. Weźmie w nim też udział Antoni Adamski, publicysta BIZNESISTYL.pl, którego esej znalazł się w publikacji „Refleksje” poświęconej wystawie.

Wystawa rzeźb Adama Myjaka, jednego z najwybitniejszych współczesnych rzeźbiarzy polskich, wieloletniego rektora i profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie to ekspozycja unikalna. Odbywa się w barokowym wnętrzu podziemi kościoła. Prace Adama Myjaka korespondują ze znajdującym się w kościele oo. Franciszkanów znakomitymi przykładami rokokowej rzeźby szkoły lwowskiej. Ekspozycja rzeźb Prof. Adama Myjaka to trzecia i ostatnia odsłona cyklu „Sztuka Zwycięża! Polska, Ukraina, Kresy” realizowanego przez Galerię Sztuki Współczesnej w Przemyślu.

Prof. Adam Myjak pokazuje ludzkie postaci i głowy

W dolnym kościele prof. Adam Myjak pokazuje ludzkie postaci i głowy. Te pierwsze to anonimowe korpusy wykonane z lśniącego, odbijającego światło metalu. Głowy rzadko mają charakter portretowy. Częściej pocięte, rozkawałkowane, pełne bruzd i wgnieceń stają się ucieleśnieniem ludzkiego losu. Są pytaniem o życie i śmierć o kres człowieka. Prof. Adam Myjak powtarza: Nie mogę pogodzić się z przemijaniem… Sztuka jest dla mnie utrzymaniem nadziei, że wszystko, co zdarza się w świecie, nie dzieje się przypadkiem.”

10 Listopada o godz. 17.00 w kościele oo. Franciszkanów w Przemyślu a następnie w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbędzie się spotkanie autorskie z prof. Adamem Myjakiem. To połączone będzie z promocją wydawnictwa towarzyszącego wystawie „Refleksje” z uczestnictwem profesora Myjaka, Antoniego Adamskiego, dr Agaty Dworzak i Katarzyny Winiarskiej.

Sztuka Zwycięża! Polska, Ukraina, Kresy

Wydawnictwo zawiera reprodukcje prac Adama Myjaka oraz eseje autorstwa wyżej wymienionych autorów. Omawiają one twórczość profesora oraz dorobek rokokowej szkoły lwowskiej skupionej wokół Jana Jerzego Pinsla i pracowni braci Polejowskich. W spotkaniu wezmą udział również uczestnicy projektu „Sztuka Zwycięża! Polska, Ukraina, Kresy”.

Antoni Adamski w swoim eseju pisze: „Żadne zjawisko w sztuce polskiej nie uzyskało tak długiego, trwałego i wybitnego artystycznie życia co „lwowska rzeźba rokokowa”, a o jej sile stanowi także ciągła nią fascynacja kolejnych pokoleń”.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy