Stanisław Ożóg, znakomity ilustrator książek, absolwent jarosławskiego plastyka i Akademii Sztuk Wizualnych w Lipsku, wieloletni kierownik artystyczny Krajowej Agencji Wydawniczej w Rzeszowie, 40-lecie pracy twórczej uczci wystawą w BWA. Zaprezentuje na niej cykl prac z ostatnich lat pt. „Farfarele. Fabryka fabuł”. Z krainy wyobraźni wywołuje w niej duszki, o których pisał Schultz. Wernisaż tego świata baśni już w czwartek, 15 listopada, o godz. 18.
W katalogu do wystawy z okazji 40-lecia twórczości Stanisława Ożoga, Dorota Rucka-Marmaj napisała: „Cykl prac powstały na przestrzeni ostatnich lat zatytułowany nieprzypadkowo „Farfarele”, pokazuje ożogowską krainę fantazmatów, bliżej nieokreśloną w czasie i przestrzeni. Farfarele – o niejasnym sensie i pochodzeniu, definiowane w „Słowniku schulzowskim” mianem „diabełków”, „duszków” lub „ciem” zaczynają tworzyć symbiozę dzieła pisanego z obrazowanym przez Stanisława Ożoga.” I jeszcze: „Dzieła prozatorskie Schulza wielokrotnie rozgrzewały wyobraźnię Stanisława Ożoga, prowokując artystę nie tylko do ilustrowania prozy, raczej wejścia w dyskurs z wykreowaną przez pisarza, sugestywnym językiem, rzeczywistością”.
Stanisław Ożóg, artysta od 40 lat zachwycający obrazami i wyobraźnią, urodził się w 1952 r. w Nienadówce koło Rzeszowa. W 1972 r. ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Jako stypendysta Ministra Kultury i Sztuki studiował w latach 1972-1978 w Hochschule fur Graphik und Buchkunst w Lipsku na wydziale Grafiki Książki.
W latach 1978-1990 pracował jako kierownik artystyczny Krajowej Agencji Wydawniczej w Rzeszowie. Zajmuje się projektowaniem graficznym wydawnictw. Ilustrował bajki dla dzieci min. „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”, poezję Leśmiana, Norwida, Asnyka, Tetmajera, Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej oraz poetów współczesnych.
Od 1987 r. bierze udział w Międzynarodowych Plenerach Ilustratorów, na których wykonał m. in. ilustracje do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, do Biblii, oraz twórczości Kochanowskiego, Słowackiego, Sienkiewicza, Fredry, Reymonta, Kraszewskiego, Miłosza. Zajmuje się również rysunkiem satyrycznym (publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Kronice Zamojskiej”). Jego erotyki zdobią ekskluzywne kolekcje porcelany AS Ćmielów oraz są stałym elementem wystroju Muzeum Porcelany jako witraże.
Swoje rysunki inspirowane prozą Brunona Schulza wystawiał wielokrotnie podczas Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu oraz w Lwowskiej Galerii Obrazów, w Truskawcu, jak również w Instytucie Polskim w Sofii i w Budapeszcie. Od lat wystawia swoje prace w ramach festiwalu filmowego w Kazimierzu Dolnym.
Jest członkiem Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. W latach 1990-2006 był członkiem grupy twórczej „Narol”. Urządził ponad 70 wystaw indywidualnych i pokazywał prace w kilkuset wystawach zbiorowych. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień.
Jego prace będzie można podziwiać w BWA w Rzeszowie już od 15 listopada. Wystawy czynne codziennie oprócz poniedziałków w godz. 10.00- 17.00, w niedziele – wstęp wolny.