Reklama

Kultura

W samo południe z Fredem Zinnemannem. 111. urodziny twórcy z Rzeszowa

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 13.08.2018
40372_zinnemann
Share
Udostępnij
To pierwsze takie wydarzenie w Rzeszowie, ale też dopiero od niedawna wiadomo, że Fred Zinnemann – słynny reżyser, zdobywca Oscara, urodził się i przez kilka lat mieszkał w Rzeszowie. 111. rocznica urodzin artysty będzie świętowana w jego rodzinnym mieście z wielką pompą. Odbędzie się przegląd najważniejszych filmów Zinnemanna, spotkanie z jego rodziną, panele dyskusyjne, wystawa prezentująca wybitnych twórców pochodzenia żydowskiego związanych z Podkarpaciem, koncert oraz spacer po mieście śladami reżysera.
 
 
„Zwiastun” wydarzenia „W samo południe. Fred Zinnemann wraca do Rzeszowa” pojawił się w mieście kilka dni temu. To piękny mural, którym krakowski artysta Kamil Kuzko ozdobił kamienicę przy ul. Lisa Kuli 13, naprzeciwko Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. Na muralu widnieje postać szeryfa Willa Kane’a (Gary Cooper) na planie filmowym obrazu „W samo południe”, zaś obecność Zinnemanna jest tu symboliczna (krzesło reżyserskie z nazwiskiem). 
 
– Mamy nadzieję, że przez najbliższe lata będzie przypominał o tym wyjątkowym reżyserze – mówiła Grażyna Bochenek, koordynatorka wydarzenia.
 
Od środy do niedzieli projekcje filmów Freda Zinnemanna
 
Wydarzenie „W samo południe. Fred Zinnemann wraca do Rzeszowa” rozpoczyna się w środę, 15 sierpnia i potrwa do niedzieli, 19 sierpnia. Jednym z ważniejszych punktów programu będzie projekcja kilku filmów artysty, będą to m.in.: „Siódmy krzyż” z 1944 r., „Pokłosie wojny” z 1950 roku, w którym debiutował Marlon Brando,  „Oto jest głowa zdrajcy” (1966 r.), „Julia” z 1977 r. „W samo południe” z 1952 r., „Historia zakonnicy” (1959 r.),  „Stąd do wieczności” (1953 r.) i „Po wielkiej burzy” (1948 r.).
 
Zostanie pokazany także dokumentalny film „As I See It”, zrealizowany przez Tima Zinnemanna, syna Freda Zinnemanna. Film ten był pokazywany na festiwalu filmowym w Wenecji.
 
W pierwszy dzień wydarzenia (środa, 15 sierpnia) o godz. 20 na rzeszowskim Rynku odbędzie się koncert „Hava Nagila Raysha, czyli Raduj się Rzeszowie" w wykonaniu aktorów i muzyków Stowarzyszenia Twórczego SztukPuk Sztuka. Koncert przeniesie w czasy, kiedy na ulicach Rzeszowa można było usłyszeć język oraz muzykę żydowską.
 
Zostaną w nim wykorzystane między innymi utwory kompozytora żydowskiego Nachuma Sternheima, który urodził się i mieszkał w Rzeszowie, a który okresie międzywojennym wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował dla wytwórni filmowych w Hollywood odnosząc sukcesy. Z tęsknoty za Polską wrócił do Rzeszowa, gdzie zginął w getcie rzeszowskim.
 
Wybitne postaci pochodzenia żydowskiego rodem z Podkarpacia na wystawie
 
Od 15 do 31 sierpnia na Rynku w Rzeszowie będzie można oglądać wystawę pt. „Na Twojej ziemi przyszło mi śpiewać pieśń Twojego kraju”, prezentującą losy wybitnych postaci pochodzenia żydowskiego rodem z Podkarpacia.
 
Wśród znanych osób zobaczymy m.in. Arthura Millera, wybitnego prozaika i życiowego partnera Marylin Monroe; Izydora Izaaka Rabiego, noblistę w dziedzinie fizyki jądrowej, czy współpracującego z Freudem Abrahama Brilla. Poza tym m.in. Nachuma Sternheima, muzyka, kompozytora i poetę, który wraz z rodziną zginął w czasie okupacji niemieckiej w Rzeszowie, Kalmana Segala, pisarza i poetę;  oraz Romana Harte, filmowca z Hollywood.
 
Prezentowane postaci, poza jednoczesnym pochodzeniem żydowskim i podkarpackim, łączy jeszcze jedno – pasja i pogoń za marzeniem. Prezentowane na wystawie biografie to historia walki z przeciwnościami losu oraz historia przekuwania porażek w sukces, ich dokonania znane są niemal każdemu. Olbrzymia strata, że – parafrazując tytułowy cytat z poematu Berisha Weinsteina – mimo związków z Podkarpaciem osobom tym „przyszło śpiewać pieśń na innej, nie podkarpackiej, ziemi”.  Autorem wystawy jest Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. 
 
Spacer śladami Freda Zinnemanna i warsztaty fotograficzne w starym stylu
 
W weekend 18-19 sierpnia odbędzie się spacer "Śladami Freda Zinnemanna". Zarówno w sobotę, jak i niedzielę, o godz. 12 będzie można wziąć udział w 1,5-godzinnym spacerze po Rzeszowie z początku XX wieku, czyli czasów dzieciństwa Freda Zinnemanna. Uczestnicy będą odkrywać zapomniane miasto, poznawać kulturę żydowską oraz rozwiązywać zadania i łamigłówki ukryte na trasie spaceru. 
 
W Atelier Aparat Caffe organizowane będą warsztaty fotograficzne poświęcone sztuce dawnego portretu wizytowego, które pozwolą wejść w świat tradycyjnej fotografii srebrowej i poznać magię pracy atelierowego fotografa XX wieku. Zajęcia poprowadzi Namysław Tomaka przy wsparciu ekipy Fundacji Aparat Caffe.
 
Uczestnicy podczas pracy w stylizowanym studiu fotograficznym i przy wykorzystaniu rekwizytów, zgłębią tajniki dawnego oświetlania portretowego i pracy z aparatem wielkoformatowym. W efekcie warsztatów zostaną wykonane stylizowane fotografie, które staną się pamiątkami dla uczestników.
Ponadto odbędą się wykłady historyczno-filmowe pt. „Podkarpaccy Żydzi świata” i „Rzeszów-Zinnemann-Hollywood”.
 
Program wydarzenia:
15 sierpnia (środa)
12.00 warsztaty fotograficzne „Cyjanotypia” (Aparat Caffe, ul. Grunwaldzka 24)
12. 00 otwarcie wystawy „Na Twojej ziemi przyszło mi śpiewać pieśń Twojego kraju”, Rynek, Rzeszów
Organizator: Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej imienia Rodziny Ulmów w Markowej
12.00 instalacja artystyczna poświęcona twórczości Freda Zinnemanna, Rynek, Rzeszów
Autorka: Marika Wato
16.00 warsztaty fotograficzne „W starym stylu” (Aparat Caffe, ul. Grunwaldzka 24)
17.00 projekcja filmu „Historia zakonnicy”, reż. Fred Zinnemann, 1959, 149 min., przed projekcją rozmowa z Cezarym Kassakiem i prof. Andrzejem Krakowskim (kino Zorza, ul. 3 maja 28)
20.00 koncert „Hava Nagila Raysha, czyli Raduj się Rzeszowie” w wykonaniu Stowarzyszenia Sztuk Puk Sztuka (Rynek)
 
16 sierpnia (czwartek)
12.00 warsztaty fotograficzne „Cyjanotypia” (Aparat Caffe, ul. Grunwaldzka 24)
16.00 warsztaty fotograficzne „Cyjanotypia” (Aparat Caffe, ul. Grunwaldzka 24)
17.00 projekcja filmu „Oto jest głowa zdrajcy”, reż. Fred Zinnemann, 1966, 120 min. oraz spotkanie z filmoznawcą dr. Piotrem Kletowskim (kino Zorza, ul. 3 maja 28)
20.00 projekcja filmu „Akt przemocy”, reż. Fred Zinnemann, 1948, 82 min. (kino plenerowe na scenie na Rynku)
 
17 sierpnia (piątek)
10.30-15.30 wykłady i panele dyskusyjne (sala obrad w Ratuszu, Rynek 1)
12.00 projekcje filmów dla dzieci (kino plenerowe na scenie na Rynku)
12.00 warsztaty fotograficzne „Cyjanotypia” (Aparat Caffe, ul. Grunwaldzka 24)
17.00 projekcja filmu „Pokłosie wojny”, reż. Fred Zinnemann, 1950, 85 min., przed projekcją rozmowa z Timem Zinnemannem i Emily Zinnemann (kino Zorza, ul. 3 maja 28)
20.00 projekcja filmu „Dzień szakala”, reż. Fred Zinnemann, 1973, 145 min. (kino plenerowe na scenie na Rynku)
 
18 sierpnia (sobota)
12.00 spacer „Śladami Freda Zinnemanna" (zbiórka przy studni na Rynku)
17.00 projekcja filmu „Stąd do wieczności”, reż. Fred Zinnemann, 1953, 118 min. oraz spotkanie z filmoznawcą dr. Michałem Oleszczykiem (kino Zorza, ul. 3 maja 28)
20.00 projekcja filmu „W samo południe”, reż. Fred Zinnemann, 1952, 85 min. (kino plenerowe na scenie na Rynku)
 
19 sierpnia (niedziela)
12.00 spacer „Śladami Freda Zinnemanna" (zbiórka przy studni na Rynku)
12.00 projekcja dokumentu „Tak ja to widzę” („As I See It”), reż. Tim Zinnemann, 1997 (kino plenerowe na scenie na Rynku)
17.00 projekcja filmu „Siódmy krzyż”, reż. Fred Zinnemann, 1944, 110 min. (kino Zorza, ul. 3 maja 28)
20.00 projekcja filmu „Po wielkiej burzy”, reż. Fred Zinnemann, 1948, 105 min. (kino plenerowe na scenie na Rynku)
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy