Reklama

Kultura

Prace Gila i Wysockiej w rzeszowskim BWA

Opracowanie Angelika Fila
Dodano: 01.08.2018
40275_Lukasz_bigbox
Share
Udostępnij
W rzeszowskim BWA od czwartku, 2 sierpnia do 2 września dwie nowe wystawy. Oprócz obrazów autorstwa Łukasza Gila pojawią się też rzeźby Anny Wysockiej. Wernisaż prac 2 sierpnia o godz. 18.00.
 
Gil ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych i studia artystyczne na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego w pracowni malarstwa prof. St. Białogłowicza, gdzie otrzymał dyplom z wyróżnieniem. W 2010 roku został uhonorowany I nagrodą im. Jerzego Panka za najlepszy dyplom Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2015 roku uzyskał stopień doktorski w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
 
Pracuje jako adiunkt w Zakładzie Malarstwa na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jest kuratorem i organizatorem wielu wystaw i spotkań środowiskowych, autorem 27 wystaw indywidualnych. Brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Należy do ZPAP oraz grupy artystycznej Młodzi Sztuką działającej przy ZPAP w Warszawie. Zajmuje się sztukami wizualnymi, malarstwem, rysunkiem oraz grafiką warsztatową. Jest jednym z malarzy młodego pokolenia w zakresie sztuki metafizycznej i duchowej. Autor cykli obrazów: U źródła, Fragment obecności, Pytając o człowieka, Ecce homo oraz Pejzaże horyzontalne.
 
– Twórczość Łukasza Gila charakteryzuję się zauważalna jednorodnością, wynikająca jakby z pilnej potrzeby rozpoznania siebie w samej formie tworzonego obrazu oraz próby poznania istoty inspirowanej ekspresji kompozycji figuralnych pejzażowych. W obrazach wyczuwalna jest intencja oraz emocja, która stanowi naturalną potrzebą pragnienia, a zarazem takiego doświadczenia malarskiego, w którym eksperyment malarski w stosowanych środkach wyrazu służy do celów wyrażania. Patrząc na obrazy Łukasza Gila odkrywałem ich mroczna nagość w mocno zdyscyplinowanej gamie czerni i szarości odkrywamy jakiś istotny element cierpienia. W obrazach Gila pojawia się czasem dominująca intensywność akcentów malarskich, które wynikają jakby z potrzeby szukania esencji ukrytej we emocjach własnej wyobraźni – pisze o artyście malarz, Stanisław Białogłowicz. 
 
W BWA będzie można też obejrzeć rzeźby autorstwa Anny Wysockiej. Rzeźbiarka urodziła się w 1975 roku. Ukończyła studia w pracowni malarstwa profesora Lecha Wolskiego na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Uzyskała stopień doktora habilitowanego w zakresie sztuk plastycznych. Obecne pracuje jako adiunkt na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Jest członkiem ZPAP Okręgu Warszawskiego. Tworzy obrazy, obiekty, rzeźby i płaskorzeźby we własnej technice (głównie spawany metal). Zorganizowała 28 wystaw indywidualnych, brała udział w 60 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Otrzymała 11 nagród i wyróżnień.
 
– Dzięki obcowaniu ze sztuką i tworzeniu samorealizuję się, doznaję poczucia spełnienia, poświęcając się twórczości na miarę mych sił. Sztuka jest dla mnie absolutem, pozwalającym przekraczać granice. W niej uzasadnia się sens mojego życia – mówi artystka. 
Wystawy są czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 – 17.00. W niedzielę wstęp bezpłatny. 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy