Reklama

Kultura

25 lat Japonii na Podkarpaciu. Festiwal Kultury Japońskiej

Aneta Gieroń
Dodano: 24.07.2018
40233_Iga
Share
Udostępnij
Gdyby chcieć opisać historię Igi Dżochowskiej i Atsuko Ogawy, organizatorek Festiwalu Kultury Japońskiej na Podkarpaciu, powstałby z tego niezły „teatr kabuki”. 25 lat temu na dworcu kolejowym w Przemyślu do Igi Dżochowskiej podeszła Japonka, Atsuko Ogawa, znakomita pianistka, która marzyła o recitalach fortepianowych w Polsce. I… tak zaczęła się japońska historii na Podkarpaciu, która trwa do dziś. 2 sierpnia „Letni Powiew Japonii” wystartuje na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu, by 3 sierpnia zagościć w Hotelu Arłamów, 4 sierpnia przenieść się do Krosna i  5 sierpnia zatrzymać się w Zamku w Baranowie Sandomierskim.
 
W tym roku, objazdowy Festiwal Kultury Japońskiej, jaki od XVIII lat organizuje Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu zaprezentuje wszystko to, co w kulturze japońskiej najpiękniejsze. Będzie bęben japoński, na którym mistrz Masaya Ouchi potrafi wybębnić absolutnie wszystko: śpiew ptaków, nadciągający tajfun, rozpacz, czy nawet tęsknotę.
– Do tego wspaniała ceremonia zielonej herbaty oraz teatr kabuki, czyli „sztuki tradycyjnych pieśni i tańców japońskich”, nie zabraknie nawet ogrodów japońskich, choć te będą tylko na zdjęciach – wylicza Iga Dżochowska, dyrektor festiwalu.
 
Nie byłoby jednak japońskiego święta na Podkarpaciu, gdyby 25 lat temu drogi Igi i Atsuko nie przecięły się w Przemyślu. To była niecodzienna historia, gdy Japonka przedstawia się łamaną polszczyzną i mówi, że chciałaby przyjechać do Przemyśla z recitalem fortepianowym. Igę Dżochowską rzadko cokolwiek dziwi, więc entuzjastycznie się zgodziła. I tak jak Iga od zawsze marzyła o Japonii, tak Atsuko od zawsze myślała o Polsce. Absolwentka Wydziału Muzycznego na Uniwersytecie Soai w Osace, miała ledwie trzy lata, gdy zaczęła grę na fortepianie i była niewiele starsza, gdy swojemu nauczycielowi oraz matce zakomunikowała, że kiedyś na stałe zamieszka w kraju Chopina. Tamte dziecięce deklaracje wydawały się nierealne, Atsuko Ogawa przez prawie 20 lat była nauczycielem akademickim na Uniwersytecie w Osace, aż w końcu postanowiła radykalnie zmienić swoje życie i 10 lat temu na stałe przeniosła się do Polski, do Przemyśla.
 
– Wcześniej przez kilkanaście lat stale współpracowałyśmy – opowiada Iga Dżochowska. – Atsuko dwa razy w roku przyjeżdżała do Polski, a ja pomagałam jej w organizowaniu recitali w salach koncertowych od morza po Tatry. Obie byłyśmy zafascynowane i ciągle jesteśmy promocją kultury japońskiej. W dodatku Atsuko bardzo polubiła Polskę. Uwielbia polską przyrodę, gościnność i przestrzeń. Bardzo też wpiera Igę w organizacji festiwalu.
 
Ten cieszy się już renomą nie tylko na Podkarpaciu, ale rozpoznawalny jest w Japonii. W tym roku artyści sami zgłosili się do organizatorek i zaproponowali swój przyjazd. Dzięki temu już w sierpniu zobaczymy na Podkarpaciu: mistrza bębna japońskiego, Masaya Ouchi oraz Utei Hanayagi, Manami Mogari, Kiyoto Fujima, Yadwiga Sakakibara, Atsuko Ogawa, Kazuko Ogura, Kana Yatsuzuka, Yuzuko Miyairi, Yasuko Nakade oraz Hajime Adam Sakakibara.
 
Miejsca, w których gościć będzie XVIII Festiwal Kultury Japońskiej „Letni Powiew Japonii”:
 
Przemyśl, Zamek Kazimierzowski: 2 sierpnia, godz. 17.00
Hotel Arłamów: 3 sierpnia
Krosno, Rynek: 4 sierpnia godz. 18. 00
Baranów Sandomierski, Zamek: 5 sierpnia, godz. 17 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy