Reklama

Kultura

Tajemnicza krypta i groby odnalezione w kościele bernardynów w Rzeszowie

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 13.02.2018
37631_grob
Share
Udostępnij
W Sanktuarium Matki Boskiej Rzeszowskiej trwają właśnie prace archeologiczne i już wiadomo, że badania mogą okazać się bardzo cenne. Archeolodzy odkryli groby sprzed XVII wieku oraz tajemniczą kryptę, o istnieniu której nikt dotychczas nie wiedział.
 
W lutym 2018 roku w związku z pracami remontowo-konserwatorskimi prowadzonymi w należącej do bernardynów bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Rzeszowie rozpoczęte zostały badania archeologiczne. Prowadzi je Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. 
 
Pod usuniętą posadzką odkryte zostały pozostałości jam grobowych, które najprawdopodobniej wiązać należy z dawnym cmentarzem, funkcjonującym w tym miejscu przed budową obecnego kościoła, czyli przed początkiem XVII wieku. Ich eksploracja dostarczyła interesujących zabytków, między innymi fragmentów ceramiki, gwoździ, monet oraz kości – mówi Dariusz Bobak z Fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego.
 
 
Fot. Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego
 
Bardzo ważne okazało się odsłonięcie dwóch krypt, w tym jednej nieznanej wcześniej. Większa, ulokowana po południowej stronie transeptu, składa się z kilku pomieszczeń. Pochowanych zostało w niej co najmniej pięć osób. Szczątki złożone były w trumnach w pozycji wyprostowanej z rękami złożonymi do modlitwy. Do naszych czasów zachowały się prócz fragmentów trumien, także między innymi elementy strojów oraz różańca. Druga, mniejsza położona po przeciwnej stronie, zawiera pozostałości kilku trumien, wypełnionych zapewne kośćmi. Znajdujące się w kryptach szczątki ludzkie, a także pozostałości trumien i wyposażenia zmarłych, zostaną poddane dalszym analizom, które pozwolą określić między innymi wiek, płeć oraz kondycję fizyczną pochowanych osób.
 
Badania archeologiczne prowadzone w kościele bernardynów w Rzeszowie, mimo iż są dopiero na początku swego trwania dostarczyły już wielu ważnych informacji. Przede wszystkim, pozwoliły uprawdopodobnić informację o istnieniu poprzedzającego bazylikę drewnianego kościółka. Badania krypt pozwolą, być może, na powiązanie pochowanych osób z postaciami historycznymi.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy