Reklama

Kultura

Nagrody za najlepszy akt. “Obraz, Rzeźba, Grafika Roku 2017” w BWA

Opracowanie redakcja
Dodano: 07.12.2017
36781_man
Share
Udostępnij

Rafał Pacześniak i Agnieszka Włodarczyk-Rułka, nauczyciele Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie zdobyli pierwszą i drugą nagrodę w konkursie „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku 2016/2017”. To najważniejszy na Podkarpaciu konkurs z dziedziny sztuk plastycznych. W tym roku tematem był akt. Wernisaż pokonkursowej wystawy zaplanowano na czwartek, 7 grudnia, o godz. 18. Można ją zwiedzać do 14 stycznia 2018. 

Na konkurs „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku 2016/2017 – Akt” wpłynęło 121 prac 53 autorów. Zwycięzców wybrało jury konkursu. I tak, I Nagrodę ufundowaną przez Marszałka Województwa Podkarpackiego otrzymał Rafał Pacześniak z Rzeszowa, II Nagroda Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie przypadła Agnieszce Włodarczyk-Rułce z Rzeszowa, III Nagrodę, którą jest zakup pracy do zbiorów BWA, przyznano Stanisławowi Świecy ze Stalowej Woli. Wyróżnienia Honorowe otrzymali Barbara Hubert, Anna Kałamarz-Kucz i Marta Wakuła-Mac.

Nowością w konkursie było zaproponowanie w tym roku tematu. Był nim „Akt”.Jak współcześnie podeszli do niego artyści będzie można zobaczyć na wystawie pokonkursowej.

W tym samym czasie trwać będzie wystawa  fotografii Tomasza  Komorowskiego z Łodzi. Artysta urodził się w 1961 r. w Łodzi. Jest profesorem i prodziekanem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Oprócz fotografii artystycznej zajmuje się również dokumentacją fotograficzną, fotografią portretową, reklamową oraz reportażem. Ma na koncie dużą ilość wystaw indywidualnych, udział w wielu wystawach i wystąpieniach zbiorowych. Inicjator i kurator wielu wystaw studentów Kierunku Fotografii PWSFTviT: Dusseldorf, Kopenhaga, Bonn, Hillerod. 

Jest członkiem kilku stowarzyszeń twórczych: Stowarzyszenie Sztuka i Dokumentacja, Stowarzyszenie Artystów Świętego Jerzego,  Stowarzyszenia Ars Visa.

Najistotniejsze w sztuce fotografii dla Komorowskiego jest pokonywanie myślenia o fotografii jako o medium przedstawiającym, mimetycznym. W jednym z tekstów do swojej wystawy napisał: „odrzuciłem wszystko co było kopiowaniem, opisem, aby pozostawić pełną swobodę temu co Elementarne i Spontaniczne.” Narzędzie rejestrujące, jakim jest aparat fotograficzny jest dla niego jednocześnie narzędziem kreacyjnym.  Artysta nieustannie podejmuje w swoich pracach problem zmieniającego się w nadzwyczaj szybkim tempie medium fotografii.

Wystawy BWA czynne są codziennie oprócz poniedziałków, w godzinach 10.00 – 17.00

W każdą niedzielę wstęp wolny!

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy