Reklama

Kultura

Dwie rodzinne wystawy w BWA: Niemirska-Pisarek i Adamczykowie

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 03.10.2017
35181_main
Share
Udostępnij
Jak objawia się gen artysty przekazywany z pokolenia na pokolenie? Czy bracia bliźniacy tworzą tak samo? Rzeszowskie Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza w czwartek, 5 października na dwie interesujące wystawy: „Album rodzinny” Renaty Niemirskiej-Pisarek oraz „Podobieństwa i różnice” braci Adamczyków.
 
Wystawa „Album Rodzinny” jest zorganizowana z okazji jubileuszu 90. urodzin Renaty Niemirskiej-Pisarek. Obok prac jubilatki prezentowane są dzieła rodziny artystki: Krzysztofa Pisarka, Łukasza Pisarka, Szymona Pisarka i Anny Pisarek. To jej synowie i wnuki, którzy podtrzymali tradycje rodzinne, zostając profesjonalnymi twórcami.

Renata Niemirska-Pisarek studiowała malarstwo na ASP w Krakowie (pracownia prof. Jerzego Fedkowicza i pracownia prof. Wacława Taranczewskiego). W latach 1952-1955 pracowała w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Sędziszowie. Brała udział w wystawach okręgowych, ogólnopolskich i zagranicznych. W jej dorobku jest ponad trzydzieści wystaw indywidualnych m.in. w Rzeszowie, Przemyślu, Łańcucie, Gdańsku, Krakowie. Wykonywała polichromie oraz prace konserwatorsko-rekonstrukcyjne w kościołach Podkarpacia (we współpracy m.in. z synami Krzysztofem i Łukaszem). Zajmowała się krytyką artystyczną. Publikowała swoje teksty w pismach: Kamena, Widnokrąg, Nowiny Rzeszowskie. Działała w ZPAP, pełniła w nim różne funkcje będąc członkiem zarządu kilku kadencji. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, nie tylko artystycznych. Posiada m.in. odznaczenia: Krzyż Partyzancki, Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski.

Jej synowie, Krzysztof Pisarek i Łukasz Pisarek są absolwentami Wydziału Grafiki w Katowicach krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Krzysztof uzyskał dyplom w pracowni grafiki prof. Andrzeja Pietscha oraz w pracowni projektowania graficznego prof. Stanisława Kluski, a Łukasz Pisarek – w pracowni projektowania plakatu prof. Tadeusza Grabowskiego oraz dodatkowy w pracowni litografii prof. Stanisława Gawrona.

Wnuk – Szymon Pisarek ukończył studia na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej Szkoły Filmowej w Łodzi, na kierunku Fotografia, uzyskując dyplom licencjacki pod przewodnictwem prof. Grzegorza Przyborka w 2007 roku, a następnie dyplom magisterski pod przewodnictwem prof. Grzegorza Przyborka i dr. Krzysztofa Cichosza.

Wnuczka – Anna Pisarek – ukończyła studia na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, kierunek Grafika. Dyplom licencjacki z wyróżnieniem obroniła w pracowni linorytu prof. Krzysztofa Skórczewskiego oraz pracowni projektowania graficznego prof. Wiesława Grzegorczyka. Ukończyła także studia na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, uzyskując dyplom magisterski w pracowni projektowej dr Ewy Bloom – Kwiatkowskiej, specjalność Kostium Teatralny i Filmowy oraz w pracowni rzeźby dr. hab. Tomasza Kowalczyka.

Bliźniacy

Wspólnie z wernisażem „Albumu rodzinnego”, w dolnej sali wystawowej BWA otwarta zostanie wystawa bliźniaków Witolda i Piotra Adamczyków pt. „Podobieństwa i różnice, różnice i podobieństwa”. Urodzili się w 1966 roku, w Nowej Dębie. Witold ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, na kierunku Wychowania Plastycznego (dyplom w pracowni malarstwa prof. J. Bigoszewskiego) i obronił doktorat w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej – sztuki piękne na Wydziale Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, pod kierunkiem prof. A. Leśnika. Obecnie, mieszka, pracuje i tworzy w Rawiczu.

Piotr Adamczyk studiował w Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Edukacji Wizualnej w Łodzi (dyplom z malarstwa w pracowni prof. Romy Hałat). Uprawia malarstwo nieprzedstawiające oraz realizm. Przez wiele lat współpracował z gazetami wykonując dla nich karykatury np. z Przeglądem Kolbuszowskim i Nowinami.

Jak pisze Witold Adamczyk o wystawie w BWA: „Przedsięwzięciem będzie prezentacja prac malarskich, plastycznych, już powstałych i  powstających: moich (malowanych osobno tj. w mojej pracowni w Rawiczu, moimi materiałami, narzędziami, na moich krosnach malarskich), brata (stworzonych w jego pracowni w Nowej Dębie, jego materiałami i narzędziami, na jego krosnach malarskich), naszych wspólnych, powstałych zarówno do koncepcji moich (malowanych razem i osobno  w jednej pracowni, tymi samymi materiałami – pędzle, wałki,  farby  o tej samej konsystencji, na wspólnych i tych samych krosnach malarskich) jak i do koncepcji brata (malowanych razem w pracowni brata jak i  osobno w swoich pracowniach z użyciem różnych narzędzi i materiałów).”

Wernisaż w BWA odbędzie się w czwartek, 5 października o godz. 18.00.

Wystawy będzie można oglądać do 5 listopada br., codziennie oprócz poniedziałków, w godz. 10.00-17.00. W niedziele – wstęp wolny.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy