Reklama

Kultura

Ważą się losy rzeszowskiego MDK-u. Pracownicy i rodzice przeciwni zmianom

Opracowanie Katarzyna Grzebyk
Dodano: 18.09.2017
34417_main
Share
Udostępnij
Pracownicy Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie oraz rodzice dzieci uczęszczających na zajęcia są przeciwni reorganizacji instytucji, w wyniku której MDK ma być połączony z Międzyszkolnym Ośrodkiem Sportu. Decyzję w tej sprawie podejmą radni podczas sesji rady miasta w dniu 26 września. – Zmiany wprowadzane są w ogromnym pośpiechu bez jakichkolwiek konsultacji z zainteresowanymi stronami – twierdzą przedstawiciele MDK i przytaczają szereg międzynarodowych sukcesów tej placówki. W MDK-u trwa akcja zbierania podpisów przeciwko planowanym zmianom.

Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie istnieje od 1952 roku. W 2018 roku obchodziłby 65-lecie. Pracuje w nim 46 nauczycieli. Z zajęć w formach stałych w roku szkolnym 2016/2017 korzystało ponad 2, 5 tys. osób w wieku od 5 do 25 lat. W poprzednim roku szkolnym MDK zorganizował 81 imprez, w których wzięło udział prawie 14500 uczestników. Wieloletnim dyrektorem MDK-u jest Bogusław Tomczak.

Dominika Toton-Mróz, nauczyciel MDK oraz Beata Płonka, przewodnicząca Rady Rodziców w MDK mówią, że o projekcie uchwały Rady Miasta w sprawie połączenia Międzyszkolnego Ośrodka Sportu z Młodzieżowym Domem Kultury w Rzeszowie, która ma nastąpić z dniem 1 stycznia 2018 roku, zostali poinformowani 14 września. – Zmiany wprowadzane są w ogromnym pośpiechu bez jakichkolwiek konsultacji z zainteresowanymi stronami, pracownikami i rodzicami – twierdzą. – Zarówno rada pedagogiczna jak i rada rodziców negatywnie zaopiniowały planowane zmiany.

W MDK-u już zbierane są podpisy przeciwko reorganizacji tej instytucji.

Co powstanie zamiast MDK?

Nowa placówka ma składać się z Międzyszkolnego Ośrodka Sportu i Młodzieżowego Domu Kultury. – Ma być tworem o nieokreślonej tożsamości i precedensem w skali kraju. Jej statut i tożsamość prawna na razie pozostaje nieznana. Statut nowej placówki mają tworzyć urzędnicy nie mający doświadczenia w zakresie nauczania i systemu pracy w oświacie. Zostaliśmy poinformowani, że nie będziemy mieć wpływu na tworzenie nowego statutu, ale otrzymamy go od urzędników – mówi Dominika Toton-Mróz.

Pracownicy administracji otrzymali gwarancję pracy do czerwca 2018 roku, a nauczyciele pracujący na umowę na czas określony – do sierpnia 2018 roku. Pracownicy pracujący na czas nieokreślony także mogą zostać zwolnieni, bo dochodzi do reorganizacji, co zwalnia pracodawcę z konieczności podtrzymania umowy.

Reformy instytucji takich jak rzeszowski MDK mają miejsce w całej Polsce, ale jak twierdzą pracownicy Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie, tworzy się z nich inne placówki oświatowe (np. Centra Młodzieży, jak w Krakowie, lub Pałace Młodzieży). Podejrzewają też, że placówka przestanie mieć status placówki oświatowej. – Instytucja, jaka ma powstać w Rzeszowie jest wielką niewiadomą – dodaje Dominika Toton-Mróz. – Zmiana statusu placówki z instytucji oświatowej na kulturalną to przede wszystkim znaczna redukcja kosztów pracy, możliwość zatrudniania znacznie niżej wykwalifikowanej kadry, niższe płace, a co za tym idzie utrata wielu wybitnych fachowców, którzy od  lat odnoszą z dziećmi i młodzieżą międzynarodowe i ogólnopolskie sukcesy.

– Uważamy, że planowane zmiany, będą degradacją placówki o 65-letnim doświadczeniu, na które pracowały pokolenia nauczycieli – mówi Beata Płonka.

Pracownicy MDK-u uważają, że zgodnie z ich znajomością prawa oświatowego, zastrzeżenia budzi termin połączenia placówek. – Ustalony na 1 stycznia 2018 termin połączenia placówek stoi w sprzeczności z zapisami art. 91. ust 9 ustawy Prawo Oświatowe. W artykule tym możemy przeczytać, że termin łączenia się placówek może mieć miejsce wyłącznie z dniem 1 września danego roku, a żadne inne terminy nie są możliwe – tłumaczy Dominika Toton-Mróz. – Urząd Miasta Rzeszowa tłumaczy to specjalnym statusem Młodzieżowych Domów Kultury, które są placówkami bezferyjnymi, jednak w ustawie brak jest informacji o tego typu wyjątkach.

MDK to sukcesy zespołów Kornele, T-8, Impet i Uśmiech

To w Młodzieżowym Domu Kultury działają zespoły znane daleko poza granicami Polski. Wśród nich sławne „Kornele” pod kierownictwem Magdaleny Muchy. Kornele to dwukrotny Mistrz Polski w Show i Jazz Dance, Wicemistrz Europy Jazz Dance Drug oraz Wicemistrz Świata Show Dance. Zespół zdobył 6 złotych, 8 srebrnych i 4 brązowe medale w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.

Ponadto „T-8” (mistrz i wicemistrz Polski w Show Dance), którego kierownikiem jest Dorota Jandziś, oraz „Uśmiech” i „Impet” – także odnoszące sukcesy międzynarodowe. Uczniowie pracowni fotograficznych Dominiki Toton-Mróz i Pawła Olearki zajmowali czołowe miejsca w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Liczne sukcesy mają na koncie także podopieczni Agaty Kwiatkowskiej z pracowni malarskiej, Moniki Adamiec z pracowni teatralnej oraz Anny Olszewskiej, Dominiki Kindrat i Iwony Josse-Jakubiec z pracowni wokalnych.

MDK organizuje także działania o charakterze okazjonalnym: festiwale artystyczne np. Międzynarodowy Festiwal Zespołów Tanecznych „O laur Rzecha”, I Festiwal Musztry Paradnej Orkiestr Dętych „CONSAVIA” 2017, koncerty zespołów tanecznych, wokalnych i instrumentalno-wokalnych, konkursy plastyczne, wystawy plastyczne i fotograficzne, przeglądy widowisk teatralnych, cykl comiesięcznych spektakli teatralnych, warsztaty artystyczno-wypoczynkowe, wyjazdy na festiwale krajowe i zagraniczne oraz inne formy zimowego i letniego wypoczynku.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy