Reklama

Kultura

Prace Magdaleny Abakanowicz z kolekcji CIECH w Galerii R_Z w Rzeszowie

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 25.05.2017
33028_Abakanowicz_5
Share
Udostępnij
Już od soboty,  27 maja w rzeszowskiej Galerii R_Z będzie można oglądać prace wybitnej, niedawno zmarłej artystki, Magdaleny Abakanowicz. Ekspozycja dzieł należących do CIECH S.A. potrwa do 27 lipca br. Wstęp na wystawę w Galerii R_Z przy ul. 3-go Maja 16 w Rzeszowie jest bezpłatny.
 
Kolekcja CIECH obejmuje sześć dzieł – „Kobieta w welonie”, „Epoksydowy zwierz”, „Dziewczynka dla Sarzyny”, „ANA”, „Ptak” oraz rysunek z cyklu „Kwiaty” wykonany techniką węgla i oleju, przekazany do CIECH w 2016 roku.
 
Większość z prezentowanych prac została wykonana przy użyciu żywicy epoksydowej pochodzące z zakładów CIECH w Nowej Sarzynie. Dzieła zostały podarowane firmie jako wyraz wdzięczności Magdaleny Abakanowicz za nieustające wsparcie jej działalności artystycznej. Współpraca pomiędzy artystką a Grupą CIECH, trwała ponad dwadzieścia lat.

 
– Cieszę się, że dzięki uprzejmości i zaangażowaniu Galerii R_Z w Rzeszowie możemy zorganizować kolejną wystawę dzieł sztuki z naszej kolekcji. Chcemy wyjść z nią do przestrzeni publicznej, by dzieła Pani Abakanowicz mogły zachwycać, prowokować i skłaniać do dyskusji jak najszerszą publiczność – mówi Artur Osuchowski, Członek Zarządu CIECH S.A.
 
– Wystawa Prac Magdaleny Abakanowicz z kolekcji CIECH to niewątpliwie wielkie wydarzenie artystyczne i najważniejsze w historii Galerii R_Z Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Rzeszowskiego. Idea jednej z najwybitniejszych polskich rzeźbiarek, aby sztuka wysoka była dostępna dla wszystkich, idealnie wpisuje się w przestrzeń galerii oraz w samą ekspozycję – mówi Piotr Woroniec jr, prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Rzeszowski.
 
Galeria R_Z to trzecie miejsce w Polsce (po Teatrze Muzycznym w Łodzi i Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie), w którym można podziwiać należące do Grupy CIECH prace Magdaleny Abakanowicz, jednej z najpopularniejszych na świecie polskich artystek. W latach 60. stworzyła cykl „abakanów” – form rzeźbiarskich konstruowanych za pomocą technik tkackich, które zrewolucjonizowały spojrzenie na tkaninę artystyczną. To właśnie one rozpoczęły jej wielką międzynarodową karierę i przyniosły złoty medal na Biennale w Sao Paulo w 1965 roku. Prace Abakanowicz znajdują się w wielu najważniejszych muzeach i galeriach światowych. W Polsce największy zbiór posiada Muzeum Narodowe we Wrocławiu.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy