Reklama

Kultura

Jubileusz Fundacji AKAPI

Antoni Adamski
Dodano: 10.03.2013
2574_akapi
Share
Udostępnij
W roku 2003 zmarła tragicznie znana artystka-plastyk Anna Kobak-Pisowacka z Krosna. Fundacja AKAPI założona przez jej męża – Jerzego Pisowackiego, upowszechnia jej twórczość i funduje stypendia dla młodych adeptów sztuki.

Anna Kobak – Pisowacka ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie (dyplom uzyskała w Kielcach). Jej droga do uznania była długa i trudna. Tkanina artystyczna, którą uprawiała wymagała wiele pracy i cierpliwości. (Obraz olejny powstaje w ciągu kilku godzin, czasem w ciągu kilku dni.) Tkanina wymaga miesięcy systematycznej, żmudnej pracy. Nie ma tu miejsca na tanie efekty. Autorka tworzyła kompozycje abstrakcyjne. Operowała znakiem, symbolem, metaforą. Na podstawie tych prac została przyjęta do Związku Polskich Artystów  Plastyków. Minęło jednak wiele lat, zanim jej dzieła zostały docenione przez krytyków i  autorytety w dziedzinie tkactwa. Do tego potrzeba było wielu ekspozycji w kraju i za granicą m.in. we Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu, Kołobrzegu, Łodzi(Teatr Wielki), Rzeszowie, Bardejovie.
       

– Przebijała się przez mur obojętności, przez utrudnienia biurokratyczne, niezrozumienie i środowiskową zawiść. Pomagałem żonie w tej niełatwej karierze, była to nasza wspólna droga – wspomina Jerzy Pisowacki.
   
Tę drogę przerwała nagła śmierć. W kilka tygodni później Jerzy Pisowacki wraz z Maciejem Syrkiem – znanym krośnieńskim rzeźbiarzem oraz z Franciszkiem Tereszkiewiczem utworzyli Fundację AKAPI. Ma ona upowszechniać twórczość zmarłej, która pozostawiła po sobie poważną spuściznę: 150 tkanin różnego formatu. Fundacja postawiła sobie za cel pomoc młodym tak, by skrócić żmudną drogę od pojawienia się talentu do momentu jego społecznej akceptacji. Dochody Fundacji pochodzą z kwot odpisu podatkowego, dotacji firm oraz instytucji (np. fundusze Urzędu Marszałkowskiego przeznaczone na warsztaty dla młodych twórców).
    
Najważniejszą formą działalności Fundacji są stypendia dla młodzieży średnich szkół plastycznych oraz studentów Akademii Sztuk Pięknych. Wyboru stypendystów dokonują wykładowcy. Stypendium wynosi 2 tys. zł. 500 zł wypłacane zostaje z góry na koszty materiałów plastycznych niezbędnych do wykonania obrazów, pozostała kwota – na koszty ekspozycji (wydanie katalogu, transport  itp.). Niedawno w Filharmonii Podkarpackiej zakończyła się wystawa prac czwórki stypendystów: uczniów PLSP w Jarosławiu z klasy prof. Henryka Cebuli.

AKAPI funduje własną nagrodę za najlepszy debiut. Jest nią rzeźba Macieja Syrka. Statuetka wręczana zostaje na najważniejszych  konkursach jak Międzynarodowe Triennale Tkaniny w Łodzi (przegląd który miał już 13 edycji), na Międzynarodowym Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna”(pokazywany w kilku ważnych krajowych centrach wystawienniczych np. Instytut Wzornictwa Przemysłowego  w Warszawie, a także za granicą: na Węgrzech i na Słowacji).
   
W  szkołach artystycznych przeprowadzane są spotkania na temat twórczości artystki. Gotowy do wydania jest album poświęcony jej twórczości. AKAPI rozpoczyna współpracę  z Centrum Biznesu Warsaw Trade Tower, gdzie planowane są wystawy młodych.
 
Za  swą działalność Fundacja otrzymała szereg nagród: m.in. Ambasadora Doliny Kreatywnej TVP2, którą wręczył  Pisowackiemu Jan Wołek – przewodniczący Jury. Irena Santor – jurorka , zaśmiewała się z jednego zdania wniosku, jaki wysłali do Telewizji młodzi artyści. Zdanie to brzmiało: „Pan Jerzy Pisowacki, nawet na bezludnej wyspie działałby społecznie”. AKAPI jest także laureatem nagrody Marszałka Województwa Podkarpackiego. W ub.r. prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył  J. Pisowackiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za propagowanie twórczości młodych.
   
Fundacja AKAPI jest organizacją pożytku publicznego. Przyjaciele sztuki mogą wpłacić 1 procent z podatku PIT na jej konto. Numer KRS: 0000168103. Więcej informacji na stronie internetowej: www.akapi.republika.pl
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy