Reklama

Kultura

W centrum Rzeszowa odkryto drewnianą drogę z XVIII wieku

Aneta Gieroń
Dodano: 15.03.2017
31520_droga_1
Share
Udostępnij
W trakcie przebudowy najsłynniejszej w mieście ulicy 3 Maja przedstawiciele Fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego oraz Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego dokonali kolejnego ciekawego odkrycia. W rozkopanej, dawnej Pańskiej wyłonił się piękny, drewniany trakt. To fragment dobrze zachowanych, jodłowych belek, które stanowiły podbudowę drewnianej drogi, która pochodzi najprawdopodobniej z XVIII wieku.
 
Taką solidną drogą mieli podążać Lubomirscy z zamku na modlitwę do kościoła w centrum Rzeszowa unikając w ten sposób wszechobecnego w tamtym czasie błota.
 
Cenne wykopalisko, to już kolejna historyczna pamiątka odnaleziona przy okazji remontu ul. 3 Maja. Na początku roku archeolodzy odkryli kilka pochówków z XIV wieku, w tym szczątki dziecka, oraz fragment muru z XIV lub XV wieku, który otaczał kościół parafialny (dziś kościół farny). Archeolodzy trafili też na liczne ciekawe fragmenty kolorowego szkła oraz różnorodnej ceramiki. Niewykluczone, że czekają nas kolejne niespodzianki, bo prace ciągle trwają, a na miejscu obecni są archeolodzy. Już teraz wiadomo, że wszystkie te odkrycia bardzo pomogą w historycznym opisie miasta od XIV do XVIII wieku i są tym bardziej cenne, że w centrum Rzeszowa nigdy wcześniej nie prowadzono systematycznych badań archeologicznych.                                   
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy