Reklama

Kultura

Teatr Obrzędów Słowiańskich na początek Europejskich Dni Dziedzictwa

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 28.08.2015
21638_Europejskie-Dni-Dziedzictwa
Share
Udostępnij
Teatrem obrzędów słowiańskich w Karpackiej Troi w Trzcinicy zostaną w sobotę, 12 września zainaugurowane na Podkarpaciu Europejskie Dni Dziedzictwa, coroczne święto zabytków kultury europejskiej. W programie wiele ciekawych inicjatyw promujących dorobek kulturowy naszego regionu; wstęp wolny na te wydarzenia ma umożliwić mieszkańcom Podkarpacia (i nie tylko) poznanie historii i zwiedzić niedostępne na co dzień miejsca. 
 
Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa, zorganizowanych po raz pierwszy w 1991 roku, jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, którzy niepowtarzalną okazję bezpłatnie, pod opieką przewodników, zwiedzić miejsca, które na co dzień są dla nich niedostępne, odkryć historię swojego regionu, poznać jego nieznanei niedoceniane bogactwo kulturowe oraz dowiedzieć się, jak wyglądało w dawnych czasach życie naszych przodków. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem „Utracone dziedzictwo”.
 
Książka o dawnym Rzeszowie i obrzędy słowiańskie w Trzcinicy
 
Na Podkarpaciu Europejskie Dni Dziedzictwa rozpoczną się 12 września w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy, gdzie w Teatrze Obrzędów Słowiańskich zostaną zaprezentowane dawno zapomniane tradycje, związane z obrzędowością i zwyczajami Słowian: sceny z życia codziennego Słowian, prelekcje o modzie przodków, historyczny plac zabaw dla dzieci oraz Noc Kupały. 
 
W niedzielę, 20 września Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na promocję książki „Silva rerum resoviensium”, w której zebrano większe i drobniejsze, często zabawne, zawsze interesujące szczegóły rzeszowskiego życia i wieści z kraju i ze świata podawane do wiadomości rzeszowianom pod koniec XIX w. i na początku XX w. Promocja książki połączona będzie z inscenizowanym czytaniem wybranych fragmentów publikacji przez Roberta Chodura i Marka Kępińskiego – aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. 

Wspomnieniowe wystawy w Przemyślu, Przeworsku i Rzeszowie
 
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w inicjatywie „Wsi spokojna, wsi miniona” odbywającej się w dniach 19-20 września proponuje dwie wystawy „Była kiedyś strzecha” i „Dawna wieś w obiektywie fotografa” oraz objazd „Szlakiem architektury drewnianej” połączony z oprowadzaniem po zabytkowych kościołach i cerkiewkach Pogórza Przemyskiego i spotkaniami z najstarszymi mieszkańcami jednej z wsi. 
 
Skansen w Sanoku w niedzielę, 20 września nieodpłatnie udostępni dla zwiedzających wnętrza „Galicyjskiego rynku”; odbędzie się też wystawa, zorganizowana zostanie giełda staroci, a imprezie towarzyszyć będzie występ zespołu prezentującego folklor lwowski. W sobotę, 19 września w Muzeum w Przeworsku zaprasza na wystawę „Żydzi w Przeworski do 1939 roku” rekonstruującą rzeczywistość na podstawie dokumentów właścicieli Przeworska, przywilejów dla Żydów, opowieści wspomnieniowych, ocalałych obiektów architektury i przedmiotów kultowych, a przede wszystkim fotografii. 
 
W niedzielę, 20 września Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie w ramach dnia poświęconego pamięci kulturze ziemiańskiej zaprasza na spotkanie z prof. Kazimierzem Starowieyskim herbu Bibersztejn, potomkiem dawnych właścicieli majątku Bratkówka k. Krosna na Podkarpaciu oraz z dr. Maciejem Szaszkiewiczem, wnukiem państwa Jarochowskich, ostatnich właścicieli majątku Babica k. Rzeszowa. Będzie też można obejrzeć eksponaty wypożyczone od miłośników kultury szlacheckiej w ramach jednodniowej wystawy pod tytułem ,,HISTORIE PIĘKNE I TRAGICZNE". 
 
W Muzeum Okręgowym w Rzeszowie o dziedzictwie ukrainskim
 
Odbywający się w dniach 4-6 września Festiwal w Żarnowcu także wpisuje się w ideę Europejskich Dni Dziedzictwa. Wystąpią na nim: Edyta Geppert, Ireneusz Krosny i Jan Pietrzak (na koncerty wstęp jest płatny!)
 
Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza na cykl wydarzeń p. „Dziedzictwo ukraińskie”, które rozpoczną się w sobotę, 12 września wystawą fotografii Waldemara Sosnowskiego z Przemyśla oraz Wolodymyra Garmatiuka z Iwanofrankowska. Będzie też spotkanie literackie z wybitnym poetą i tłumaczem poezji ukraińskiej, Bohdanem Zadurą, redaktorem naczelnym Miesięcznika Twórczość, oraz Andrijem Bondarem, jednym z najlepszych współczesnych poetów ukraińskich. Poetom będzie towarzyszył Taras Bakovskyi, świetny ukraiński saksofonista. O godz.21. rozpocznie się „Wieczór Poetów”, na którym zaprezentują się poeci z Rzeszowa i innych miast podkarpackich. Dzien później zaplanowano wykład Andrzeja Kaczmarzewskiego pod tytułem „Zaginiony świat Bojków”, oraz projekcję filmu „Dwa Dni w Ilowajsku”. 
 
Wydarzenia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa organizuje wiele instytucji – m.in. Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, Estrada Rzeszowska, Podziemna Trasa Turystyczna, Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. 
 
Pełny program wydarzeń znajduje się na stronie
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy