Zyndranowa w Beskidzie Niskim w przeszłości licznie była zamieszkiwana przez ludność łemkowską. Po wojnie, część Łemków wysiedlono do ZSRR, pozostałych repatriowano w ramach akcji „Wisła”. Ci, którym udało się wrócić, zaczęli gromadzić łemkowskie pamiątki. Ideę upowszechniania tej tradycji kultywuje dziś Muzeum Kultury Łemkowskiej, które co roku organizuje święto „Od Rusal do Jana”. Kolejna edycja tego wydarzenia już w najbliższy weekend 25-26 lipca.
Święto tradycji i kultury łemkowskiej odbywa się na terenie muzeum, które powstało w 1968 roku jako Izba Pamiątek Kultury Łemkowskiej założoną przez łemkowską rodzinę Goczów.
Muzeum tworzą: chyża, zbudowana w 1860 roku, z wchodzącymi w jej skład: sienią (prezentowane są tu przedmioty codziennego użytku, m.in. żarna, wagi, narzędzia stolarskie), izbą (stare meble, piec z kapą i zapieckiem, naczynia gliniane i żeliwne, stroje ludowe, sprzęt kuchenny), kancelarią pisarza wiejskiego (stare banknoty i monety, dokumenty, zdjęcia), przybudówką (wystawa pisanek), komorą (sztuka cerkiewna, ikony, elementy wyposażenia, krzyże), stajnią (ekspozycja pasterska oraz rzemiosło tkackie) i boiskiem (wystawa narzędzi i sprzętu rolniczego); a także: koniusznia ze zgromadzonymi militariami z czasów wojennych, pełniąca funkcję wystawową świetlica wiejska, kuźnia, kaplica (rekonstrukcja typowej łemkowskiej kaplicy z XIX/XX wieku), wiatrak, mała karczma i chlewik.
Podczas święta „Od Rusal do Jana” będzie można zwiedzić muzeum, zobaczyć i wystawę zdjęć, pokazy rękodzieła i rzemiosła, wziąć udział w promocji książek i publikacji oraz konkursy dla najmłodszych. Przewidziane są też występy zespołów folklorystycznych.