Reklama

Kultura

Już w sobotę koncert charytatywny “Ratujmy cerkiew w Bystrem”

Aneta Gieroń
Dodano: 19.09.2013
7524_Cerkiew
Share
Udostępnij
Stara, piękna, zabytkowa cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Bystrem lada moment może przestać istnieć. W cerkwi trwają prace zabezpieczające, ale pieniędzy jest zbyt mało, by uratować budynek przed zawaleniem. Jednak nie wszystko jeszcze stracone. Grupa miłośników Bieszczadów z całej Polski już 28 września o godz. 18 przed cerkwią  w Bystrem organizuje koncert charytatywny, z którego dochód przeznaczony zostanie na ratowanie historycznej budowli. Każdy grosz się liczy i każdy z nas może pomóc w ratowaniu cerkwi.
 
Cerkiew w Bystrem pod wezwaniem św. Michała Archanioła to wyjątkowy zabytek architektury drewnianej. Pierwsze wzmianki o wsi Bystre i cerkwi pochodzą z 1607 roku. Następną  cerkiew w tym miejscu zbudowano w 1681  roku i ta przetrwała do końca XIX wieku. Obecna cerkiew w Bystrem powstała w latach 1901-1902 w narodowym stylu ukraińskim, a jej projektantem był prawdopodobnie lwowski architekt Wasyl Nahirny.
 
Cerkiew nie pełni obecnie funkcji sakralnych, ale warto zrobić wszystko, by ją uratować, bo w przyszłości mogłaby nie tylko zachwytach swoją architekturą, ale stać się także miejscem spotkań artystycznych, wydarzeń kulturalnych, wieczorów poetyckich ściągając turystów z Bieszczadów, Podkarpacia i z Polski.
 
Koncert na rzecz ratowania cerkwi w Bystrem  odbędzie się 28 września o godzinie 18:00 pod cerkwią w Bystrem. Jak zapewniają organizatorzy – ludzie dobrej woli, będzie refleksyjnie i bardzo energetyczne.
 
W koncercie wystąpią: Krzysztof Lottig „Airman”, zespół „Promil”, nie zabraknie też dźwięków gongów i mis tybetańskich, tańca afrykańskiego do rytmu bębnów i instrumentów archaicznych. Koncertowi będą towarzyszyć: kiermasz hand made'u i biżuterii energetycznej, wernisaż obrazów Vedic Art oraz twórczości Krzysztofa Wiśniewskiego, malowanie na żywo, tańce sufickie i wiele innych.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy