Reklama

Kultura

Szklana historia Krosna

materiał promocyjny
Dodano: 19.08.2013
6691_kieliszki-krosno-2
Share
Udostępnij
Krośnieńskie Huty Szkła to dziś marka sama w sobie. Powstają tu prawdziwe szklane dzieła sztuki, a szkła codziennego użytku są najwyższej jakości. I chyba trudno byłoby znaleźć w Polsce dom, w którym nie byłoby chociażby szklanek z Krosna. Ale wśród osób, które mają szklane przedmioty tej marki jest też sporo znanych nazwisk, m.in. brytyjska króla Elżbieta II, król Hiszpanii Juan Carlos oraz japońska rodzina cesarska. 
 
Historia produkcji szkła w Krośnie sięga lat dwudziestych XX wieku. W 1923 r. odkupiono od hrabiny Kaczkowskiej tamtejsze posiadłości i natychmiast rozpoczęto budowę huty. Już rok później uruchomiono produkcję szkła w hucie, której właścicielem została spółka Polskie Huty Szkła. Ciekawostką jest, że krośnieński zakład jest jedynym w Polsce, którego lokalizacja nie została wybrana ze względu na złoża piasków szklanych, lecz na złoża gazu ziemnego, który jest źródłem energii. Dziś Krosno wraz z okolicami, gdzie poza Krośnieńskimi Hutami Szkła, jest kilkadziesiąt firm związanych z produkcją i zdobieniem szkła, stało się największym w Europie centrum produkcji szkła użytkowego, ozdobnego i gospodarczego, a także włókna szklanego. 
 
Krośnieńska huta działała nawet w czasie II wojny światowej. Była wprawdzie chwilowa przerwa, ale Niemcy, który przejęli rządy nad firmą, szybko wznowili produkcję. I nawet, gdy wycofując się z Krosna we wrześniu 1944 roku podpalili zabudowania, nie przerwało to produkcji na zbyt długo. Pracownicy zaledwie kilkanaście dni później rozpoczęli remont i już w 1945 roku prace w hucie ruszyły pełną parą, a firma zaczęła się błyskawicznie rozwijać. Zaczęto produkcję na eksport, a wyroby zaczęły trafiać do Anglii, Kanady i Brazylii, gdzie bardzo ceniono ich jakość i estetykę. I do dziś, choć firma przeżywała wzloty i upadki, jej marka jest ogromnie ceniona m.in. za bardzo różnorodną ofertę. Szklanki, kieliszki, dzbanki, salaterki, patery, wazony – to zaledwie część z wyrobów pochodzących z Krosna.
 

Szklane wyroby z Krosna znajdziesz w sklepie HELIOS

ul. Przemysłowa 14, 35-105 Rzeszów,
tel./fax. +48 17 862-91-92, +48 17 862-88-93, +48 17 854-42-24
 
Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 8:00-17:00, sobota 8:00-13:00
 
 
Odwiedź stronę i sklep internetowy na: www.helios-szklo.pl
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy