Reklama

Kultura

Konkurs pianistyczny im. Adama Harasiewicza w Rzeszowie rozstrzygnięty

Alina Bosak
Dodano: 05.03.2020
49832__98a5988
Share
Udostępnij
Jakub Staniszewski z Radomia, Alicja Furmańczyk z Poznania i Mikołaj Krzysztof Seroka z Warszawy to zwycięzcy I Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Młodych Talentów im. Adama Harasiewicza w Rzeszowie. Każdy z nich zdobył pierwszą nagrodę w swojej kategorii wiekowej. I tym samym otwierają historię pierwszego na świecie konkursu, któremu patronuje Adam Harasiewicz – wybitny pianista, który tuż po wojnie w Rzeszowie rozpoczynał naukę gry na fortepianie.
 
Zmagania trwały dwa dni. 3 i 4 marca w Zespole Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie wystąpiło 55 młodych pianistów z całej Polski. W trzech kategoriach oceniało ich jury pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Jabłońskiego, laureata III nagrody w Konkursie Chopinowskim (1985 rok) oraz wielu czołowych nagród w międzynarodowych konkursach pianistycznych w Mediolanie, Nowym Jorku, Calgary, Tel Awiwie; solisty, koncertującego na estradach Europy, obu Ameryk, Azji, Izraela; wieloletniego profesora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, wykładowcy Mount Royal University w Calgary oraz University of Calgary. Obok niego młodych pianistów oceniali: dr hab. Lech Napierała, absolwent Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu, artysta występujący na wielu znakomitych scenach i wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie; oraz dr Karolina Nadolska, laureatka międzynarodowych konkursów pianistycznych i asystentka warszawskiego UMFC w mistrzowskiej klasie prof. Piotra Palecznego.    
 
W każdej z kategorii przyznano I, II i III nagrodę oraz wyróżnienia. W kategorii wiekowej, do lat 12, jury przyznało: I nagrodę – Jakubowi Staniszewskiemu z Zespołu Szkół Muzycznych im. O. Kolberga w Radomiu, II nagrodę – Bartoszowi Wątrobie z Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej I i II st. W Krakowie; III nagrodę Mikołajowi Cyprianowi Skolimowskiemu z Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 im. K. Szymanowskiego w Rzeszowie. W kategorii wiekowej do lat 15 werdykt był następujący: I nagroda – Alicja Furmańczyk z Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. Im. M. Karłowicza w Poznaniu; II nagroda – Tomasz Widłak ze Szkoły Muzycznej I st. Im. St. Wiechowicza w Krakowie; III nagroda – Kacper Czech z Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Rzeszowie. W najstarszej kategorii wiekowej, do lat 18, zwycięzcami są: Mikołaj Krzysztof Seroka z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Z. Brzewskiego w Warszawie (I nagroda); Jakub Gorka(II nagroda) z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. Im. L. Różyckiego w Gliwicach; Maria Kierzkowska (III nagroda) z Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. Im. M. Karłowicza w Poznaniu.
 
Nagrody w konkursie są prestiżowe – to m.in. koncert w Żelazowej Woli, czy w Ogrodzie Botanicznym Państwowej Akademii Nauk w Powsinie, organizowane w ramach Festiwalu Muzycznego „Floralia Muzyczne”. 
 
Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny Młodych Talentów im. Adama Harasiewicza odbył się w Rzeszowie po raz pierwszy i jest to pierwsza ma świecie inicjatywa, której patronuje Adam Harasiewicz. Wybitny polski pianista zgodził się wesprzeć wydarzenie, które odbywa się w mieście jego młodości. To w Rzeszowie uczył się gry na fortepianie i odniósł pierwsze zwycięstwo w konkursie pianistycznym. W 1955 roku zdobył I nagrodę w Konkursie Chopinowskim. Przed nim nie udało się to żadnemu Polakowi. Adam Harasiewicz 20 lat temu otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa. – To dla nas to wielki honor i zaszczyt, że zgodził się zostać patronem naszego konkursu – przyznaje dr Aneta Teichman, dyrektor generalny Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego Młodych Talentów im. Adama Harasiewicza. 
 
Konkurs zorganizowała Fundacja Pianistyki Polskiej oraz Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 im. K. Szymanowskiego w Rzeszowie. Wydarzenie dofinansował Urząd Miasta Rzeszowa. Partnerami konkursu byli: Filharmonia Podkarpacka, Fundacja Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina w Warszawie, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie, Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie, producent fortepianów i pianin Yamaha, firma Anderski, Dakar-Toyota Rzeszów, PGE Dystrybucja S.A., VIP Biznes&Styl oraz ICAN Institute Leadership LAB. Konkurs odbył się pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeszowa.
 
Werdykt jury I Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego Młodych Talentów im. Adama Harasiewicza

I kategoria wiekowa:
 
Jakub Staniszewski – I nagroda
Bartosz Wątroba – II nagroda
Mikołaj Cyprian Skolimowski – III nagroda
Gabriela Dąbrowska – wyróżnienie I-go stopnia
Piotr Napieracz – wyróżnienie I-go stopnia
Antonina Waliszewska – wyróżnienie I-go stopnia
Szymon Arendarski – wyróżnienie II-go stopnia
Pola Chwalisz – wyróżnienie II-go stopnia
Jakub Czerski – wyróżnienie II-go stopnia 
Maciej Domagała – wyróżnienie II-go stopnia
Jan Dzik – wyróżnienie II-go stopnia
Piotr Kopecki – wyróżnienie II-go stopnia
Zofia Lesiak – wyróżnienie II-go stopnia
Maja Milewska – wyróżnienie II-go stopnia
Laura Pietryka – wyróżnienie II-go stopnia
Hanna Pietrzyk – wyróżnienie II-go stopnia
Daria Puto – wyróżnienie II-go stopnia
Szymon Robak – wyróżnienie II-go stopnia
Julia Szczepanik – wyróżnienie II-go stopnia
Mateusz Wilka – wyróżnienie II-go stopnia
Hanna Winiarza – wyróżnienie II-go stopnia
Aleksander Ziaja – wyróżnienie II-go stopnia
 
II kategoria wiekowa:
 
Alicja Furmańczyk – I nagroda
Tomasz Widłak – II nagroda
Kacper Czech – III nagroda
Joanna Galik – wyróżnienie I-go stopnia
Maja Sebastianowicz – wyróżnienie I-go stopnia
Weronika Wróbel – wyróżnienie I-go stopnia
Oliwia Bielecka – wyróżnienie II-go stopnia
Alexander Brighton – wyróżnienie II-go stopnia
Jakub Czech – wyróżnienie II-go stopnia
Michał Chętkiewicz – wyróżnienie II-go stopnia
Tymoteusz Gajda – wyróżnienie II-go stopnia
Ewa Gałwiaczek – wyróżnienie II-go stopnia
Marta Karolina Jakubisiak – wyróżnienie II-go stopnia
Julia Kłak – wyróżnienie II-go stopnia
Zuzanna Kwiatkowska – wyróżnienie II-go stopnia
Zofia Naściszewska – wyróżnienie II-go stopnia
Łucja Niziołek – wyróżnienie II-go stopnia
Kinga Paszek – wyróżnienie II-go stopnia
Aneta Przeszło – wyróżnienie II-go stopnia
Anna Szymkowicz – wyróżnienie II-go stopnia
 
III kategoria wiekowa:
 
Mikołaj Krzysztof Seroka – I nagroda
Jakub Gorka – II nagroda
Maria Kierzkowska – III nagroda
Michał Basista – wyróżnienie II-go stopnia
Konstancja Jeglińska – wyróżnienie II-go stopnia
Mikołaj Kapała – wyróżnienie II-go stopnia
Agata Kłudczyńska – wyróżnienie II-go stopnia
Hanna Knebel – wyróżnienie II-go stopnia
Ewa Mazur – wyróżnienie II-go stopnia
Maja Skowrońska – wyróżnienie II-go stopnia
Tomasz Szczepankiewicz – wyróżnienie II-go stopnia
Jan Widlarz – wyróżnienie II-go stopnia
Paweł Wojciechowski – wyróżnienie II-go stopnia
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy