Reklama

Kultura

Rozpoczyna się Festiwal Żarnowiec. W niedzielę “Skrzypek na dachu”

Alina Bosak
Dodano: 03.09.2019
47000_dachu
Share
Udostępnij
Słynny musical Jerry’ego Bocka „Skrzypek na dachu” w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego w Lublinie to jeden z pięciu koncertów, jakie zawiera program XV Jubileuszowego Festiwalu Żarnowiec 2019. Podczas inauguracji w czwartek, 5 września, zabrzmią pieśni i arie Stanisława Moniuszki, w piątek wystawiona zostanie opera „Rigoletto” Verdiego, a w sobotę  melomanów czeka gala operetkowa. Muzyczna coda za tydzień, 15 września. Będzie nią koncert „Ave Maria”, na który wstęp jest wolny. Bilety na pozostałe koncerty można kupić przy wejściu. 
 
Festiwal Żarnowiec to nie tylko wspaniali artyści, ale i wyjątkowe miejsce. Odbywa się w zabytkowym Parku Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Przed dworkiem, który w 1903 roku podarowali autorce „Roty” Polacy. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 2005 roku. Spotkała się ze znakomitym przyjęciem publiczności i od tego czasu co roku przyciąga kilka tysięcy melomanów.
 
– W tym terminie całe życie kulturalne Jedlicza i Krosna skoncentruje się właśnie w Żarnowcu – podkreślał w wywiadzie dla VIP Biznes&Styl Marek Wiatr, dyrektor artystyczny Festiwalu i dodawał: – Od lat mieszkańcy Żarnowca przychodzą na festiwal, na który czekają, i są zachwyceni. Kiedyś Wiesław Ochman powiedział mi, że dworek Marii Konopnickiej zobowiązuje i w takim miejscu musi być wysoki poziom artystyczny. Na bylejakość nie ma tutaj miejsca.
 
W tym roku w Żarnowcu wystąpią artyści z Opery Śląskiej w Bytomiu, Państwowego Teatru w Koszycach, Lwowskiego Teatru Narodowego im. Marii Zańkowskiej i Opery Lwowskiej, a także Teatru Muzycznego w Lublinie. Koncerty odbędą się w czwartek, piątek, sobotę i niedzielę, 5-8 września, a także w niedzielę, 15 września. Ten ostatni zagrany zostanie w Kościele Parafialnym w Jedliczu. Tam wstęp będzie wolny. Na pozostałe wydarzenia obowiązują bilety.
 
Dostępne są jeszcze karnety w cenie 100 zł (upoważniające do wstępu na wszystkie spektakle i koncerty Festiwalu) oraz pojedyncze bilety w cenie 30-50 zł. Można je kupić przed samym koncertem, przy wejściu lub wcześniej.
 
Sprzedaż prowadzą: Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, tel. 13 43 520 13, 13 43 808 35; Jasielskim Domu Kultury, ul. H. Kołłątaja 1, tel. 13 44 351 50; Biuro Turystyczne „Omnibus” w Krośnie (budynek RCKP), ul. Kolejowa 1, tel. 13 43 610 67, oraz w Iwoniczu Zdroju, plac J. Dietla 2, tel. 13 43 116 45.
 
FESTIWAL ŻARNOWIEC PROGRAM:
 
Czwartek, 5 września, godz. 18.00 – sala budynku „Lamusa”, wstęp z zaproszeniem
 
OPERY KRZYSZTOFA PENDERECKIEGO                                              
wystawa fotograficzna Juliusza Multarzyńskiego
Koncert PIEŚNI I ARII STANISŁAWA MONIUSZKI 
Soliści Opery Śląskiej w Bytomiu
 
Piątek, 6 września, godz. 19.00 – plener, cena biletu 50 zł         
                                                           
Giuseppe Verdi RIGOLETTO
Soliści, orkiestra, chór i balet Państwowego Teatru w Koszycach
 
Sobota, 7 września, godz. 19.00 – plener, cena biletu 30 zł   
                                               
Gala operetkowa OD STRAUSSA DO KÁLMÁNA 
Orkiestra Lwowskiego Teatru Narodowego im. Marii Zańkowskiej i soliści Opery Lwowskiej
 
Niedziela, 8 września, godz. 19.00 – plener, cena biletu 50 zł 
 
Jerry Bock SKRZYPEK NA DACHU
Soliści, orkiestra, chór i balet Teatru Muzycznego w Lublinie
 
Niedziela, 15 września, godz. 19.00 – Kościół Parafialny w Jedliczu, wstęp wolny
 
Koncert AVE MARIA
Festiwalowa Orkiestra Kameralna i soliści Opery Śląskiej w Bytomiu

 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy