Reklama

Kultura

Angela Gaber Trio i jej “Opowieść z Ziemi”

Sylwia Katarzyna Mazur
Dodano: 25.04.2013
3691_Okkadka
Share
Udostępnij
„Opowieści z Ziemi”, debiutancki krążek zespołu Angela Gaber Trio – polsko-kazachskiego projektu muzycznego niezwykle atrakcyjnie muzykę bieszczadzkiego tygla kultur połączył z dźwiękami elektronicznymi oraz porywającymi elektroakustycznymi aranżacjami. Płytę jest już w sprzedaży, a nasi Czytelnicy mogą ją otrzymać za darmo.
 
Wokalistka zespołu, Angelika Gaber swoją przygodę z muzyką rozpoczynała standardowo, od kółek muzycznych. Po skończeniu liceum postanowiła doszlifować swój głos. Współpracowała z wieloma muzycznymi formacjami. Jedną z nich był zespół Widymo wykonujący pieśni karpackie, a prowadzony przez teolożkę i muzykologa, Mariannę Jarą, prywatnie żonę duchownego prawosławnego.  – To ona wprowadziła mnie do zespołu oraz do swojego plebańskiego domostwa. Tam poznałam wspaniałych ludzi; Łemków, Ukraińców i wierzę, że te prawdziwie bieszczadzkie dźwięki słychać na płycie „Opowieści z Ziemi” – mówi Angelika.
 
Bazar sztuki
 
Zanim jednak na dobre poświęciła się Trio Angela Gaber prowadziła galerię „Bazar Sztuki”. Organizowała w niej warsztaty, wystawy i koncerty. – Bazar na razie jest nieczynny. Ale to nie porzucenie raz na zawsze. Nie można zapominać, o tych wszystkich dobrych rzeczach, które przytrafiły się podczas jego prowadzenia. Zresztą na jednej z Bazarowych imprez z saksofonem pojawił się multiinstrumentalista, Łukasz Sabat. Muzycznie zaiskrzyło. Wtedy też na drodze pojawił się potencjalny trzeci członek zespołu. Alexander Chikmakov przyjechał do Polski na stypendium Gaude Polonia. W rodzinnym Kazachstanie skończył geofizykę. W wyuczonym zawodzie nie przepracował ani jednego dnia. On także występował z zespołem Widymo. W nim poznał przyjaciółkę Angeli, Monikę Wolańską, która została jego żoną. 
 
– Jesteśmy różnorodni w swej spójności. Lubimy mówić, że zespół narodził się z trzech kryzysów. Trójka to magiczna liczba. Jeśli ma być prawdziwie, ma być minimalistycznie. Przede wszystkim muzycznie. Ale fakt, że cały zespół zmieści się w jednym samochodzie też ma znaczenie – dodaje z uśmiechem wokalistka.

Prawdziwość przekazu

Wokalistka podkreśla, że od początku całemu zespołowi zależało na prawdziwości przekazu. Żadnej muzycznej hucpy.  Dowodem na skrajne unikanie komercjalizmu przez zespół jest miejsce nagrywania płyty, która nie powstała w studio wyposażonym w niezliczoną ilość sprzętu, ale w malutkim kościele w Mrzygłodzie. Dzięki gościnności lokalnego proboszcza, Marka Cecuły, zespół zbierał się wieczorem i nagrywał na tzw. setkę. Żadnych powtórek, żadnego odtwarzania. –Prawdziwość tego nagrania słychać na naszej płycie. Pomogło wyjątkowe, kolebkowe sklepienie kościoła oraz talent Konrada Oklejewicza – aranżera i pomysłodawcę naszego kościelnego grania – dodaje Angelika Gaber.
 
Trzy wyjątkowe kobiety
 
Artystka nie ukrywa, że nie byłaby tą samą wokalistką, gdyby nie trzy kobiety, które spotkała na swej wokalnej drodze. Pierwsza z nich to Paulina Kujawska – certyfikowana instruktorka metody Speech Level Singing, która polega na świadomym i skutecznym używaniu głosu. Śpiew ma utrzymać krtań w „naturalnej” i „zdrowej” pozycji mowy. Z metody tej korzystają Barbara Streisand, Natalie Cole czy Urszula Dudziak. Kolejną mistrzynią jest Olga Szwajgier, którą wokalistka AGT określa jako „pozytywnie szaloną kobietę”, która otwiera ludzi wierząc, iż dzięki intuicji, wyobraźni i cierpliwości z głosem można zrobić wszystko. Aneta Łastik to z kolei autorka książek „Poznaj swój głos” oraz „Wewnętrzne dziecko”. Angela Gaber uczestniczyła w jej warsztatach w Orelcu. –Dzięki niej dowiedziałam się, że każde przeżycie ma wpływ na nasz głos, nasze blokady i słabości. Nie ma ludzi bezwzględnie wyzwolonych, ale dzięki słuchaniu swego „wewnętrznego dziecka” możemy choćby odrobinę zbliżyć się do ideału.
 
Zespół powstał w 2011 r. Przez tak krótki okres istnienia trudno jest stworzyć album, który od początku wymarzyli sobie członkowie Trio. Pieniądze na płytę zbierano przy pomocy portalu PolakPotrafi.pl, który powstał w oparciu o ideę crowdfundingu. Trio jest już po pierwszym koncercie promującym „Opowieści z Ziemi”, gdzie liczba fanów zaskoczyła sam zespół. W najbliższym czasie zespół pojawi się na III Nocach Kultury Galicyjskiej, które odbędą się pod koniec maja w Sanoku. 

Dwóch pierwszych Czytelników naszego portalu, którzy wymienią skład zespołu Angela Gaber Trio otrzyma płyty „Opowieści z Ziemi”. Odpowiedzi przesyłajcie na adres redakcja@biznesistyl.pl  (konkurs zakończył się).
 
Pozostali krążka mogą szukać w następujących miejscach: Chata Wędrowca w Wetlinie www.facebook.com/ChataWedrowcaWetlina, Dobre Miejsce w Ustrzykach Dolnych www.facebook.com/DobreMiejsceKawaJogaSztuka, Almi Decor w Sanoku www.facebook.com/PagroHomeDecor oraz Galeria Barak w Czarnej www.facebook.com/galeria.barak
 

 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy