Reklama

Kultura

“Moda na język polski”. W środę spotkanie z autorami

Aneta Gieroń
Dodano: 19.02.2024
Od lewej: Adam Bienias, Joanna Rusin, Kazimierz Ożóg. Fot. Archiwum "Mody na język polski"
Od lewej: Adam Bienias, Joanna Rusin, Kazimierz Ożóg. Fot. Archiwum "Mody na język polski"
Share
Udostępnij

W środę, 21 lutego, w Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego o godz. 17.00 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie spotkanie z bohaterami programu telewizyjnego „Moda na język polski”: dr hab. Joanną Rusin, prof. Kazimierzem Ożogiem i redaktorem Adamem Bieniasem. Wstęp  jest bezpłatny.

„Moda na język polski” to program prowadzony przez Adama Bieniasa z udziałem prof. Kazimierza Ożoga oraz dr hab. Joanny Rusin, prof. UR, emitowany  w TVP3 Rzeszów. Dotychczas nagrano już 100 odcinków.

Adam Bienias w “Modzie na język polski”

Zabawny, barwny i żywiołowy językowo cykl przybliża widzom „na poważnie i z przymrużeniem oka […] o naszym języku i literaturze”. Każdy odcinek dotyczy innego zagadnienia z języka polskiego.  Gośćmi w każdym odcinku są też znane i lubiane osoby związane z kulturą i sztuką: aktorzy, muzycy, pisarze, naukowcy.

Współczesna polszczyzna w TVP3 Rzeszów

Program koncentruje się na współczesnej polszczyźnie i zachodzących w niej zmian w różnych kontekstach kulturowych i społecznych.

Dr hab. Joanna Rusin, prof. UR –pracownik naukowy Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Autorka licznych artykułów w czasopismach literackich
i naukowych oraz książek: „Aleksander Wielopolski – bohater trudnej legendy” (1999), „Człowiek świętego imienia: legenda Traugutta w piśmiennictwie polskim XIX i XX wieku” (2002) i „Literatura i jej konteksty: prace ofiarowane profesorowi Czesławowi Kłakowi” pod. red. Joanny Rusin, Kazimierza Maciąga (2005).

Prof. dr hab. Kazimierz Ożóg –profesor nauk humanistycznych, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2003 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych. Najpopularniejszą publikacją prof. Kazimierza Ożoga jest „Polszczyzna przełomu XX i XXI w.” (2001). Profesor prowadzi wykłady w Instytucie Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2019 r. jest współprowadzącym programu „Moda na język polski”.

Adam Bienias –absolwent Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego, redaktor TVP3 Rzeszów od 2014 roku. W 2020 r. nagrodzony przez Radę Programową Telewizji Rzeszów jako Dziennikarz Roku. Od 2019 roku jest prowadzącym „Mody na język polski”, gdzie opowiada o współczesnych trendach polszczyzny. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy