W niedzielę, 18 maja odbędą się wybory prezydenckie. Mieszkanki i mieszkańcy Krakowa wybiorą prezydenta Polski. Lokale wyborcze będą czynne w godzinach 7.00–21.00. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.
Kto może głosować?
Udział w głosowaniu może wziąć obywatel polski, który:
- najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat
- nie jest pozbawiony praw publicznych orzeczeniem sądu
- nie jest ubezwłasnowolniony
- nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.
Co zrobić, aby móc zagłosować w wyborach w Krakowie?
Twoim podstawowym miejscem głosowania jest komisja wyborcza właściwa dla Twojego adresu zamieszkania widniejącego w Centralnym Rejestrze Wyborców. Jeśli chcesz zagłosować w Krakowie, lecz w Centralnym Rejestrze Wyborców Twój adres zamieszkania jest poza Krakowem (lub chcesz głosować w innym miejscu w Krakowie albo w CRW nie masz wskazanego adresu zamieszkania), możesz skorzystać z trzech opcji:
- zmiana miejsca głosowania w wyborach Prezydenta RP
- głosowanie w dowolnej komisji wyborczej na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania pobranego z dowolnego urzędu gminy
- zmiana stałego obwodu głosowania (dotyczy osób, które stale zamieszkują w Krakowie).
Zmiana miejsca głosowania w wyborach prezydenta RP
Jeśli wiesz już pod jakim adresem będziesz przebywał podczas wyborów prezydenta RP, w okresie do 15 maja (a w przypadku konieczności przeprowadzenia II tury – od ogłoszenia II tury do 29 maja) możesz złożyć do właściwego dla tego adresu urzędu gminy wniosek o zmianę miejsca głosowania. Zostaniesz wówczas ujęty w spisie wyborców komisji właściwej dla adresu wskazanego we wniosku.
Możesz skorzystać z usługi elektronicznej lub – w przypadku głosowania w Krakowie – złożyć wniosek w Urzędzie Miasta Krakowa we wskazanym powyżej terminie od poniedziałku do piątku w godz. 7.40–15.30 w poniższych lokalizacjach:
- adresy w dzielnicach od I do VII – al. Powstania Warszawskiego10
- adresy w dzielnicach od VIII do XIII – ul. Wielicka 28a
- adresy w dzielnicach od XIV do XVIII – os. Zgody 2.
Zmiana miejsca głosowania dokonana przed I turą obowiązuje także na II turę głosowania. Zmienić miejsce głosowania możesz wielokrotnie – także między I, a II turą.
Pobierz wzór wniosku o zmianę miejsca głosowania
Głosowanie z zaświadczeniem o prawie do głosowania
Jeśli nie wiesz jeszcze, w której komisji wyborczej w dniu wyborów będziesz chciał zagłosować, możesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z takim zaświadczeniem możesz zagłosować w dowolnej komisji wyborczej w Polsce lub za granicą.
Wnioski o wydanie zaświadczenia można składać do 15 maja (a w przypadku konieczności przeprowadzenia II tury – od ogłoszenia II tury do 29 maja) w dowolnym urzędzie gminy w Polsce.
Zgodnie z kodeksem wyborczym wniosek musisz złożyć w formie papierowej, po opatrzeniu go własnoręcznym podpisem. Wnioski składane drogą elektroniczną nie będą rozpatrywane.
W Krakowie wnioski o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania są przyjmowane we wskazanym powyżej terminie od poniedziałku do piątku w godz. 7.40–15.30 w poniższych lokalizacjach:
- al. Powstania Warszawskiego 10
- ul. Wielicka 28a
- os. Zgody 2.
Składając wniosek przed I turą, otrzymasz zaświadczenie także na ewentualną II turę głosowania. Zaświadczenie w Twoim imieniu może odebrać osoba upoważniona. W takim przypadku wypełnij formularz, w którym wskażesz swojego pełnomocnika i podpisz wniosek własnoręcznie.
Zmiana stałego obwodu głosowania („na stałe”)
Jeśli mieszkasz na stałe w Krakowie, lecz Twój adres zamieszkania nie jest odzwierciedlony w Centralnym Rejestrze Wyborców – możesz złożyć wniosek o zameldowanie na pobyt stały albo o ujęcie w stałym obwodzie głosowania (jeśli spełniasz warunki):
- zameldowanie na pobyt stały (w urzędzie lub on-line)
- ujęcie w stałym obwodzie głosowania (w urzędzie lub online – pamiętaj, aby dołączyć do wniosku dokumenty potwierdzające fakt stałego zamieszkiwania pod tym adresem, np. imienne rachunki za media w tym lokalu, dokumenty potwierdzające własność, pierwsza strona swojego rozliczenia podatkowego z tym adresem wraz z UPO).
Wnioski papierowe można składać we właściwych referatach Wydziału Spraw Administracyjnych od poniedziałku do piątku w godz. 7.40–18.00 (wnioski meldunkowe) lub 7.40–15.30 (wnioski o ujęcie w stałym obwodzie głosowania):
- dla mieszkańców dzielnic I-VII: al. Powstania Warszawskiego 10
- dla mieszkańców dzielnic VIII—XIII: ul. Wielicka 28a
- dla mieszkańców dzielnic XIV-XVIII: os. Zgody 2.
Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania zostanie rozpatrzony przed dniem głosowania, złóż go najpóźniej 9 maja papierowo w urzędzie lub 11 maja drogą elektroniczną (przed II turą odpowiednio – 23 maja lub 25 maja). Urząd ma bowiem pięć dni na rozpatrzenie Twojego wniosku.
Gdzie głosować?
Adres swojej komisji wyborczej sprawdzisz w usłudze Sprawdź swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców.
Transport do lokali wyborczych dla osób z niepełnosprawnościami oraz starszych, mających trudności w poruszaniu się:
Osoby z niepełnosprawnościami i starsze, mające trudności w poruszaniu się, będą mogły skorzystać z bezpłatnego transportu do i z obwodowych komisji wyborczych na terenie Gminy Miejskiej Kraków. Zapisy będą przyjmowane przez pracowników Wydziału Polityki Społecznej, Równości i Zdrowia, Referatu ds. Problematyki Osób z Niepełnosprawnościami w dniach:
- od 12 do 16 maja w godzinach 8.00–15.00
- 18 maja (w dniu wyborów) w godzinach 7.00–21.00
pod numerami telefonów 12 323 3240 oraz 12 616 5076.
Prosimy o zgłaszanie potrzeby dowozu z wyprzedzeniem. Zamawiając przewóz na bieżąco należy liczyć się z sytuacją, że o preferowanej godzinie nie będzie wolnych samochodów i realizacja dowozu będzie możliwa w innych godzinach. Prosimy również o zgłaszanie potrzeby dowozu do obwodowych komisji wyborczych w dniu wyborów najpóźniej do godz. 20.00 tak, aby dowóz mógł zostać zrealizowany przed zamknięciem lokali wyborczych.
Uwaga! W ramach transportu do lokali wyborczych nie są realizowane dowozy osób obłożnie chorych, leżących, wymagających transportu sanitarnego. Takie osoby powinny rozważyć możliwość głosowania korespondencyjnego lub przez pełnomocnika.
Praca w Obwodowych Komisjach Wyborczych
W Krakowie, kandydaci do pracy w obwodowych komisjach wyborczych muszą być mieszkańcami województwa małopolskiego, wpisanymi do stałego rejestru wyborców jednej z gmin województwa małopolskiego. W celu zgłoszenia kandydatury do pracy w obwodowej komisji wyborczej z ramienia komitetu wyborczego, należy zwrócić się do pełnomocników komitetów wyborczych uczestniczących w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Termin zgłaszania przez pełnomocników wyborczych (lub upoważnione przez nich osoby) kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych upływa 18 kwietnia.
W przypadku zgłoszenia zbyt małej liczby osób przez komitety wyborcze, Komisarz Wyborczy dokonuje uzupełnienia składu komisji spośród zgłoszeń dokonanych indywidualnie przez kandydatów. Wyborcy mogą indywidualnie zgłaszać swoje kandydatury w siedzibach Urzędu Miasta Krakowa:
- pl. Wszystkich Świętych 3-4
- ul. Wielicka 28a
- os. Zgody 2
- al. Powstania Warszawskiego 10
w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. 7.40–15.30.
Termin dokonywania zgłoszeń indywidualnych upływa 18 kwietnia.
Diety z tytułu członkostwa w obwodowej komisji wyborczej wynoszą:
- przewodniczący komisji – 700 zł
- zastępca przewodniczącego – 600 zł
- członek komisji – 500 zł.
Jeżeli w wyborach prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzane będzie głosowanie ponowne (II tura głosowania), członkom komisji przysługują, w związku z tym głosowaniem, zryczałtowane diety w 3/4 wysokości kwot przysługujących w pierwszym głosowaniu.
Szczegółowe informacje o wyborach w Krakowie są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej oraz pod numerem infolinii Urzędu Miasta Krakowa – 12 616 55 55.