Kraków

Wakacyjny harmonogram pracy samorządowych przedszkoli

Źródło: krakow.pl
Dodano: 28.05.2024
Fot. pexels.com
Fot. pexels.com
Share
Udostępnij

Samorządowe przedszkola to placówki nieferyjne, więc funkcjonują przez cały rok. Wyjątkiem są przerwy, które przypadają podczas letnich miesięcy, kiedy w placówkach wykonywane są remonty. Większość prac może być prowadzona tylko pod nieobecność dzieci i personelu. Dlatego, jak co roku, przedszkola pełnią dyżury wakacyjne na zmianę.

Harmonogram pracy samorządowych przedszkoli w okresie wakacyjnym (lipiec i sierpień) ustalany jest na podstawie wniosków składanych przez dyrektorów przedszkoli i rodziców dzieci oraz w oparciu o plany remontowe przedszkoli.

Przypomnijmy, że odpowiednie utrzymanie samorządowych obiektów przedszkolnych, w tym modernizacje i naprawy, to obowiązek miasta. Większość takich prac, ze względu na szeroki zakres, może być wykonywana wyłącznie wtedy, gdy przedszkole jest czasowo wyłączone z użytkowania. Jest to także warunkowane koniecznością zapewnienia funkcjonowania przedszkoli w ciągu roku szkolnego. Zadania remontowe w samorządowych przedszkolach są zaplanowane w budżecie miasta na rok 2024, zgodnie z uchwałami Rady Miasta Krakowa (dotyczy to również środków finansowych wydzielonych do dyspozycji Dzielnic).

W tym roku wakacyjną dwumiesięczną przerwę zaplanowało 28 samorządowych przedszkoli – przez ten czas będą w nich prowadzone niezbędne remonty. Pozostałe samorządowe przedszkola (także filie, jeśli je posiadają) będą dyżurowały na zmianę, czyli część zaopiekuje się dziećmi w lipcu, a część w sierpniu, według przyjętego harmonogramu i jego zmian.

Dyżury przedszkoli planowane są, w miarę możliwości, w taki sposób, aby zapewnić równomierną dostępność miejsc we wszystkich dzielnicach. Jeżeli przedszkole, do którego na co dzień uczęszcza dziecko, będzie nieczynne przez miesiąc lub dwa, warto zapytać o wolne miejsca w sąsiednich przedszkolach lub rozważyć zapisanie dziecka do przedszkola znajdującego się w pobliżu miejsca pracy.

W czasie wakacji czynne są młodzieżowe domy kultury (to także placówki nieferyjne, czyli działające przez cały rok). W ich ofercie można znaleźć także zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Wykorzystanie miejsc przedszkolnych w okresie wakacji jest na bieżąco monitorowane. Z dotychczasowych obserwacji wynika, że w lipcu i sierpniu frekwencja w samorządowych przedszkolach wynosiła około 50-60% zgłoszonych wcześniej dzieci. To wskazuje, że oferta samorządowych przedszkoli w okresie wakacyjnym jest wystarczająca.

Czytaj także:

Share
Udostępnij

Nasi partnerzy