Kraków

Krakowski Dzień Dziecka

Źródło: krakow.pl
Dodano: 27.05.2024
Fot. pexels.com
Fot. pexels.com
Share
Udostępnij

Jest taki specjalny dzień w ciągu roku, na który czekają wszystkie dzieci – to oczywiście Dzień Dziecka. Jak co roku miejskie instytucje i jednostki przygotowały dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta moc atrakcji.

Nie ma chyba w Krakowie dziecka w wieku przedszkolnym czy wczesnoszkolnym, które nie znałoby choćby jednej z opowieści Justyny Bednarek o fascynujących przygodach skarpetek. Nowa propozycja tej autorki-„Hip, hip, kura!” (Wydawnictwo Świetlik), zilustrowana przez Nikę Jaworowską-Duchlińską, została uznana za najlepszą książkę dziecięcą i młodzieżową w tegorocznej edycji Nagrody Żółtej Ciżemki – konkursu organizowanego przez Bibliotekę Kraków. Gala wręczenia nagrody odbędzie się 1 czerwca w ogrodzie Biblioteki Głównej (ul. Powroźnicza 2) podczas rodzinnego pikniku literackiego. To okazja do spotkania z Justyną Bednarek oraz Niką Jaworowską-Duchlińską. Fragmenty książki przeczyta Julia Łukowiak. Uczestnicy pikniku będą mogli także wziąć udział w warsztatach plastycznych tworzenia żab i kur, obejrzeć wystawę na temat historii Nagrody Żółtej Ciżemki czy spotkać postaci z powieści Stanisława Pagaczewskiego.

Rodzinne oprowadzanie po wystawie „Daj mi wszystko”, czytanie performatywne z Zuzanną Skolias-Pakułą, gra terenowa i otwarcie Stacji Kreacji, czyli połączonej z częścią ekspozycyjną przestrzeni zaprojektowanej i przeznaczonej dla rodzin z dziećmi w różnym wieku: od niemowląt do dzieci w wieku szkolnym. Znajdziemy tu m.in. pufy, stoliki z krzesłami i dużo książek o sztuce. Tak zapowiada się Dzień Dziecka w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki – plan wydarzeń.

Muzeum Krakowa zaprasza na Dzień Dziecka zorganizowany pod hasłem „Kraków kołem się toczy”. Historia naszego miasta jest bogata, kolejne warstwy historyczne ciągle narastają i wzbogacają wielowiekowy życiorys miasta. Muzeum Krakowa przywołuje miejsca, tradycje, przedmioty, które na stale wpisały się w lokalną tradycję. Barbakan, Planty, wianki, barwne klomby, zabawy, wspólny czas spędzany w kręgu – co łączy te pojęcia? Oczywiście motyw koła! Na tym właśnie okrągłym motywie skupimy się podczas tegorocznego Dnia Dziecka, który Muzeum Krakowa będzie świętować z najmłodszymi przez dwa dni: 1 i 2 czerwca, w różnych oddziałach. Koło symbolizuje równowagę, harmonię, doskonałość, nieskończoność. Niech więc radość i zabawa trwa w nieskończoność! Na najmłodsze krakowianki i krakowian czeka mnóstwo atrakcji przygotowanych m.in. w pałacu Krzysztofory, Starej Synagodze, Rynku Podziemnym, Muzeum Nowej Huty oraz Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego – szczegółowy plan.

Nowohuckie Centrum Kultury młodym naukowcom proponuje zajęcia na czterech wydziałach Nowohuckiego Uniwersytetu Dzieci. Będą roboty i eksperymenty z suchym lodem, będzie zabawa z czasem i detektywistyczna wyprawa do dżungli. A wszystkich – niezależnie od naukowych czy detektywistycznych zainteresowań – NCK zaprasza na rodzinny koncert zespołu Czereśnie w sobotę, 1 czerwca o godz. 11.00. Poznaj szczegóły wydarzenia.

A co przygotowało Muzeum Inżynierii i Techniki? Na początek wspólne oglądanie bajek wyświetlanych przy użyciu rzutnika z lat 80-tych. Następnie rodzinna gra na wystawie „Miasto. Technoczułość” (nagrodzonej niedawno najważniejszą muzealną nagrodą), a po południu kreatywne budowanie w Strefie Klocków. Na najmłodszych czekają także atrakcje w Ogrodzie Doświadczeń im. St. Lema, gdzie odbędą się zajęcia „Laboratorium przyrodnicze”. Plan wydarzeń.

Wyjątkowy Dzień Dziecka w zajezdni tramwajowej MPK w Krakowie

Za siedmioma górami, za siedmioma lasami, za siedmioma morzami… Ależ wcale nie! Zupełnie blisko, bo tylko za dwoma torami tramwajowymi w Krakowie, w zajezdni tramwajowej Podgórze, przy ul. J. Brożka 3 będziemy w sposób wyjątkowy świętować Dzień Dziecka. Wszystkich najmłodszych pasażerów Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie zaprasza do wspólnej zabawy w najbliższą niedzielę, 2 czerwca od godz. 11.00 do 14.00.

Dzień Dziecka w miejskich jednostkach pomocy społecznej

Jednostki Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie jak co roku angażują się w organizację Dnia Dziecka nie tylko dla podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych. Z okazji tego święta organizowane są także pikniki rodzinne i wydarzenia integracyjne.

10. urodziny Centrum Kongresowego ICE Kraków

Centrum Kongresowe ICE Kraków zaprasza najmłodszych wraz z rodzicami na niezapomniane wydarzenie „ICE Kraków dzieciom”. Już 1 czerwca z okazji 10. rocznicy otwarcia obiektu moc atrakcji dla dzieci, ale i dorosłych. Wśród nich m.in. projekcja filmu „Baranek Shaun”, pokazy walki karate, zabawy i animacje, warsztaty plastyczne, a także interaktywne widowisko organizowane przez Centrum Kultury Podgórze i koncert dla całej rodziny pod hasłem „Dekada inspiracji”. Świętuj Dzień Dziecka z ICE Kraków!

Muzyczny początek czerwca w Teatrze Groteska

Koncert piosenek ze znanych i uwielbianych przez dzieci spektakli to propozycja Teatru Groteska na zbliżający się długi weekend. „Bajka posklejana archiwisty Jana” w reżyserii Lecha Walickiego swoją premierę będzie miała 31 maja, a 2 czerwca będzie można ją zobaczyć w otoczeniu zieleni Parku Zdrojowego Mateczny.

Czytaj także:

Share
Udostępnij

Nasi partnerzy