Kraków

Za nami próby oświetlenia w Ogrodzie Krakowianek przy ul. Prądnickiej

Źródło: krakow.pl
Dodano: 10.05.2024
Fot. Tomasz Nizioł / Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
Fot. Tomasz Nizioł / Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
Share
Udostępnij

Trwają prace wykończeniowe przy tworzeniu Ogrodu Krakowianek przy ul. Prądnickiej, a dokładnie – w okolicy Nowego Kleparza. W środę, 8 maja, w godzinach wieczornych sprawdzane było oświetlenie parku, dzięki któremu to miejsce będzie odwiedzane przez mieszkańców także po zmroku. Ta wyjątkowa przestrzeń będzie nie tylko zielonym, kwitnącym zakątkiem, ale i miejscem symbolicznym, które podkreśli ważną rolę kobiet w społeczeństwie.

Róże, liliowce, tulipany, powojniki, klony czerwone oraz robinie akacjowe! Kilka tysięcy kwiatów, krzewów, pnączy i cebul oraz 100 drzew zostało posadzonych w okolicy Nowego Kleparza, by stworzyć „Ogród Krakowianek” (sprawdź lokalizację). To będzie nie tylko zielony zakątek w centrum miasta, ale i ważne miejsce upamiętnienia wydarzenia, jakim było nadanie kobietom w naszym kraju praw wyborczych – 28 listopada 1918 r. Polska jako jeden z pierwszych państw zdecydowała się na nadanie praw wyborczych kobietom.

Kobiecym głosem

W przestrzeni ogrodu powstała ścieżka dydaktyczna, która pozwoli na zapoznanie się z historią emancypacji kobiet w Polsce oraz na świecie, a stworzone tam polany będą idealnym miejscem organizacji różnych wydarzeń kulturalnych. Nowa nawierzchnia, ławki, a na głównej osi komunikacyjnej – plac pamięci. To będzie właśnie punkt opatrzony tablicą z symboliczną datą – 28 listopada 1918 r.

Ogród znajduje się w centrum Krakowa, tuż przy pętli autobusowej, dzięki czemu będzie doskonałym miejscem nie tylko dla spacerowiczów, ale również dla oczekujących na swój autobus.

Czytaj także:

Share
Udostępnij

Nasi partnerzy