Kraków

Anna Dymna honorową obywatelką Krakowa

Źródło: krakow.pl
Dodano: 22.05.2024
Fot. Gabriela Szewczyk / materiały prasowe
Fot. Gabriela Szewczyk / materiały prasowe
Share
Udostępnij

Radni zdecydowali dziś o nadaniu Annie Dymnej tytułu Honorowej Obywatelki Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. To najważniejsze wyróżnienie zostało przyznane krakowskiej aktorce za wybitne zasługi dla teatru, filmu i kultury polskiej oraz za szczególne zaangażowanie w sprawy społeczne.

Projekt uchwały w tej sprawie złożył Jakub Kosek, przewodniczący rady miasta. Propozycja zyskała jednogłośną aprobatę członków Komisji Głównej RMK.

– Od ponad półwiecza Anna Dymna wyraziście wpisuje się w społeczno-kulturalny krajobraz Krakowa. Dzieje się tak nie tylko za sprawą tworzonych przez nią wybitnych ról teatralnych i filmowych. Anna Dymna to również jedna z najbardziej cenionych postaci działalności dobroczynnej w naszym mieście, regionie i kraju – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Akt nadania honorowego obywatelstwa zostanie wręczony Annie Dymnej podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa zwołanej z okazji święta miasta – 5 czerwca.

Honorowe obywatelstwo miasta

Tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa to najważniejsze wyróżnienie przyznawane przez miasto. Propozycje, wraz z pisemnym określeniem zasług uzasadniających wyróżnienie kandydata, mogą zgłaszać: prezydent Krakowa, przewodniczący rady (z własnej inicjatywy lub na pisemny wniosek grupy co najmniej 5 radnych) lub grupa co najmniej czterech tysięcy mieszkańców.

Tytuł może być nadawany żyjącym obywatelom polskim i cudzoziemcom za zasługi dla miasta, całokształt dokonań oraz godną naśladowania postawę życiową. Rada miasta może przyznać do pięciu tytułów w ciągu jednej kadencji. W minionej kadencji tytuł otrzymali: kardiochirurg i profesor Antoni Dziatkowiak, pisarka Olga Tokarczuk, rysownik Andrzej Mleczko, profesor psychiatrii Wanda Półtawska i aktor Jerzy Trela.

Czytaj także:

Share
Udostępnij

Nasi partnerzy