Reklama

Kraj

Zastępca Komendanta Głównego Policji: w ubiegłym roku zabezpieczyliśmy 152 g fentanylu

Iwona Żurek, Marcin Chomiuk/PAP
Dodano: 20.06.2024
Fot. PAP/Paweł Supernak
Fot. PAP/Paweł Supernak
Share
Udostępnij

W ubiegłym roku zabezpieczyliśmy 152 gramy fentanylu, a innych narkotyków 21 ton; fentanyl stanowi jedynie ułamek wszystkich środków, które są zakazane w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii – poinformował w czwartek zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Roman Kuster.

Nadinsp. Roman Kuster uczestniczył we wspólnej konferencji m.in. z szefem MSWiA Tomaszem Siemoniakiem.

Opowiadając na pytanie o szczegóły raportu dotyczącego fentanylu, który minister zdrowia Izabela Leszczyna skierowała do Komendy Głównej Policji, nadinsp. Kuster poinformował, że policja zna mechanizm, w jaki sposób realizowane były recepty na te narkotyki.

“Dwie osoby zatrzymane są tymczasowo aresztowane, jest to nadal sprawa rozwojowa – to znaczy, że będą dalsze realizacje” – powiedział.

Przyznał, że widzi w systemie wydawania e-recept wiele luk. “Za ubiegły rok zabezpieczyliśmy tylko 152 gramy – ale można powiedzieć aż 152 gramy – fentanylu, a innych narkotyków 21 ton. Do końca maja tego roku zabezpieczyliśmy 17,5 tony. Fentanyl to jest tak naprawdę ułamek tego, co do całej skali wielkości środków, które są zakazane w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii” – ocenił.

Jednocześnie zastrzegł, że policja nie bagatelizuje problemu fentanylu i podziękował mediom za nagłośnienie tej sprawy przed okresem wakacyjnym. “To jest sygnał, który powinien trafić do rodziców, opiekunów prawnych i młodych ludzi” – dodał Kuster.

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że w piątek odbyło się spotkanie w tej sprawie. “Spotkaliśmy się z panią minister Leszczyną, był Komendant Główny Policji, byli ludzie, którzy zajmują się przestępczością narkotykową, ustaliliśmy zasady współdziałania. Dzisiaj po 11 też widzimy się z komendantem i minister Leszczyną. To wszystko jest nakierowane na to, żeby MZ, NFZ, policja i MSWiA wydały walkę procederowi, który jest związany z wydawaniem recept na masową skalę, z których lekarstw potem można uzyskać narkotyki” – zaznaczył. Podkreślił, że sprawę uważa za poważną.

Policja podała w sobotę, że od stycznia 2022 r. do połowy kwietnia 2024 r. policjanci zabezpieczyli dokładnie 252,2 g fentanylu i jego pochodnych w Polsce.

W Polsce najczęściej do nielegalnego obrotu fentanylem dochodzi poprzez fałszywe recepty lub kradzież leku, który te substancje zawiera, choć policja wskazuje też na to, że proszek lub tabletka mogą również pochodzić z przemytu.

Przez ostatnie kilkanaście miesięcy policja prowadziła 20 postępowań przygotowawczych związanych z fentanylem, w ich toku ustalono 22 podejrzanych. Policjanci zaznaczyli, że liczba prowadzonych w tych sprawach postępowań stanowią marginalny udział w całości rynku narkotykowego w Polsce. Tylko w 2023 roku policja wszczęła 37 728 postępowań ws. narkotyków.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy