Reklama

Kraj

Tusk: rozmawiam o tym, jak pokawałkowaną Europę uczynić bardziej zintegrowaną

Sonia Otfinowska, Karolina Mózgowiec / PAP
Dodano: 16.04.2024
Fot. PAP/Marcin Obara
Warszawa, 16.04.2024. Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu w siedzibie KPRM w Warszawie, 16 bm. (amb) PAP/Marcin Obara
Fot. PAP/Marcin Obara Warszawa, 16.04.2024. Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu w siedzibie KPRM w Warszawie, 16 bm. (amb) PAP/Marcin Obara
Share
Udostępnij

Rozmawiam z europejskimi liderami o tym, w jaki sposób pokawałkowaną Europę uczynić bardziej zintegrowaną – mówił we wtorek premier Donald Tusk odnosząc się do kwestii obrony powietrznej. Jak dodał, ważna w tym zakresie będzie współpraca z Brytyjczykami i Amerykanami oraz inicjatywa European Sky Shield.

Na wtorkowej konferencji prasowej w Kancelarii Premiera szef polskiego rządu poinformował, że prowadzi liczne rozmowy dotyczące obronności z innymi europejskimi liderami.

“Przyjeżdżają wszyscy do Warszawy, za chwilę będzie tu też premier Wielkiej Brytanii (Rishi Sunak) – z nimi współpracujemy bardzo blisko, jeśli chodzi o te nasze możliwości obrony powietrznej” – mówił Donald Tusk. Jak wskazał, rozmowy z innymi przywódcami dotyczą m.in. tego, jak “pokawałkowaną Europę – także jeśli chodzi o obronę naszego nieba – uczynić bardziej zintegrowaną”.

Tusk podkreślił, że współpraca odbywać się będzie m.in. w ramach European Sky Shield Initiative, czyli inicjatywy europejskiej tarczy powietrznej. “I nie przeszkadza mi zupełnie, żeby nie było wątpliwości, że głównymi inicjatorami tej inicjatywy były Niemcy” – wskazał.

“Będziemy dalej współpracować (…) z Brytyjczykami. (…) Będziemy rozwijać nasz system Pilica, Narew, Wisła. Na Podkarpaciu też będziemy przygotowywali Polskę do obrony; będziemy pracować nad własnymi możliwościami balistycznymi” – zapowiedział premier.

Jak podkreślił, kluczowa z oczywistych względów będzie współpraca z Amerykanami.

Szef rządu odniósł się również do byłego ministra obrony Antoniego Macierewcza (PiS). Jak mówił, “nie ma dnia, żeby nie odkrywać kolejnych szkód, jakich narobił ten szkodnik”. “Większość zakupów, jakich dokonano, to skutek nieprzemyślanej strategii, bo tę zniszczył Macierewicz na początku rządów PiS” – powiedział Tusk.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy